Sport

A Liu testvérek elosztották egymás között a vb-aranyakat

Vincent Jannink / ANP / AFP
Vincent Jannink / ANP / AFP

Liu Shaoang arany-, Liu Shaolin Sándor ezüstérmet nyert vasárnap összetettben a rövidpályás-gyorskorcsolyázók világbajnokságán a hollandiai Dordrechtben.

A Ferencváros 22 éves versenyzője Magyarország első összetett világbajnoki címét szerezte meg, a mostani vb-n pedig másodszor lett aranyémres a szombati 500 méteres első helye után.

Kapcsolódó
Megszerezte első világbajnoki címét Liu Shaoang
Liu Shaolin Sándor után ő a második magyar világbajnok gyorskorcsolyázó.

A 3000 méteres szuperdöntő úgy indult, hogy hárman kilőttek a rajtnál, így Liu Shaolin mellett a holland Itzhak de Laat és a francia Sebastien Lepape körelőnybe került, sőt, utóbbi még tovább ment, így másodszor is utolérte a főmezőnyt. Ezzel egyben az is eldőlt, hogy magyar aranyérmes lesz összetettben, már csak az volt kérdés, melyik Liu fivér lesz az.

A 25 esztendős Liu Shaolint valószínűleg megzavarta a Lepape-nak szóló csengetés, így ő egy körrel a vége előtt teljesen kiengedett, emiatt de Laat mögött harmadikként ért célba, pedig a futamon belüli második hellyel övé lett volna az összetett világbajnoki cím. A magyar testvérpár mögött az orosz Szemjon Jelisztratov végzett harmadikként összetettben.

Bár elszámolta magát, Liu Shaolinnak így sem kellett szomorkodnia, mivel 1000 méteren ő nyert, amivel pályafutása második vb-aranyát szerezte.

Az ötfős finálé első köreiben Liu Shaolin vezetett öccse előtt, de aztán Jelisztratov és Lepape is közéjük ékelődött. Liu Shaoang féltávnál ritmust váltott, a negyedik pozícióból az élre tört, innentől pedig semmi sem veszélyeztette a kettős magyar diadalt, már csak a köztük lévő sorrend volt a kérdés. A hajrában Liu Shaolin megelőzte fivérét, de a célba érve ugyanúgy ökölbe szorított kézzel és ordítva ünnepeltek együtt. A világklasszis testvérpár mögött az olasz Pietro Sighel lett a harmadik.

A nők kisdöntőjében Jászapáti Petra a futam legelején élre állt, majd egyenként egészen a negyedik pozícióig csúszott vissza. A 22 éves szegedi versenyző azonban nem hagyta annyiban, előbb a lengyel Nicole Mazurt, majd a kétszeres Európa-bajnok olasz Martina Valcepinát is visszaelőzte, így végül második lett az orosz Jekatyerina Jefremenkova mögött, összességében pedig hetedikként zárt.

A legjobbaknál nem borult a papírforma, azaz a holland Suzanne Schulting triplázott: az 500 és az 1500 méter után a középső távon is simán győzött. Mögötte a belga Hanne Desmet szerezte meg az ezüst- és a kanadai Courtney Sarault a bronzérmet.

A női szuperdöntőben Schulting annak ellenére nem engedte át másnak az első helyet, hogy már a rajt előtt biztos volt az összetettbeli sikere.

Mögötte összetettben Sarault szerezte meg az ezüst-, a magyarokkal készülő olasz Arianna Fontana pedig a bronzérmet.

A világbajnokság zárásaként az olimpiai bajnok magyar férfi váltó ezüstérmes lett. Az 5000 méteres fináléban a Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor és az amerikai születésű Krueger John-Henry mellett Burján Csaba kapott lehetőséget, aki így először versenyzett a vb-n.

A futam eleje nagyon nyugodtan telt, a hollandok vezettek a magyarok előtt, a harmadik pozícióban pedig hol az oroszok, hol az olaszok korcsolyáztak. Utóbbiak aztán húsz körrel a vége előtt elestek, így a magyar érem már biztosnak látszott.

Tíz körrel a vége előtt a januári Európa-bajnoksághoz hasonlóan Burján Csaba esett el, innentől esély sem volt a magyar váltó győzelmére, amelynek már csak a vb-cím hiányzik a gyűjteményéből. Az ezüstérem annak köszönhetően lett meg a rajt-cél győzelmet arató hollandok mögött, hogy a másodikként célba érő oroszokat szabálytalanság miatt kizárták.

A magyarok minden idők legeredményesebb szereplésével, hat éremmel, köztük három arannyal zárták a vb-t: Liu Shaoang 500 méteren és összetettben győzött és 1000 méteren ezüstérmesként zárt, míg bátyja, Liu Shaolin Sándor az 1000 méter aranyérme mellé összetettben második lett.

A női váltók 3000 méteres fináléja még a vártnál is simábban alakult, ugyanis előbb az olaszok, majd az oroszok is elestek, így a franciák ölébe hullott az ezüstérem, mert a nagy esélyes hollandok ellen esélyük sem volt. Harmadikként végül az olasz négyes ért célba. Suzanne Schulting mind az öt lehetséges aranyérmet begyűjtötte a hazai rendezésű vb-n. A hollandok Schulting remeklése révén végeztek az éremtábla élén hat arannyal, egy ezüsttel és két bronzzal.

eredmények:

férfi 1000 m:
1. Liu Shaolin Sándor 1:25.901 perc
2. Liu Shaoang 1:26.000
3. Pietro Sighel (Olaszország) 1:26.083

 

férfi összetett
1. Liu Shaoang 60 pont
2. Liu Shaolin Sándor 55
3. Szemjon Jelisztratov (Oroszország) 44

 

férfi 5000 méteres váltó:
1. Hollandia 6:46.161 perc
2. Magyarország (Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Krueger John-Henry, Burján Csaba, Varnyú Alex) 6:55.809
3. Olaszország 6:56.554

 

női 1000 m:
1. Suzanne Schulting (Hollandia) 1:26.854 perc
2. Hanne Desmet (Belgium) 1:26.993
3. Courtney Sarault (Kanada) 1:27.470
…7. Jászapáti Petra
…28. Kónya Zsófia

 

női összetett:
1. Suzanne Schulting (Hollandia) 136 pont
2. Courtney Sarault (Kanada) 58
3. Arianna Fontana (Olaszország) 39
…10. Jászapáti Petra 2
…27. Kónya Zsófia

 

női 3000 méteres váltó:
1. Hollandia 4:08.024 perc
2. Franciaország 4:10.267
3. Olaszország 4:17.631
…6. Magyarország (Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Sziliczei-Német Rebeka, Bácskai Sára Luca, Somodi Maja)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik