Áprilisban mindenkit megdöbbentett, hogy 15 éves tanítványa szexuális zaklatásával gyanúsítottak meg egy magyar tornaedzőt Svájcban. A hírről a 24.hu is beszámolt, az RLZ Ostschweiz tornaegyesületnél öt évig dolgozó férfit elbocsátották állásából, munkáját a felesége vette át. A lány klubtársai közül viszont többen is azt állították, hogy a feljelentést tevő tornászlány krónikus hazudozó.
„Csókokkal és piszkos poénokkal kezdte. Később csípőmre tette a kezét, néha lejjebb. Folyton azt mondta, hogy szeret. Arra kért, hogy ne mondjak erről senkinek semmit” – mesélte a sportoló.
Ugyan a magyar tornászedzőt letartóztatták, a helyére a szövetség a feleségét nevezte ki a központ főedzőjének.
„Amikor meghallottam, a hajam az égnek állt. A lánynak együtt kellett működnie kínzója feleségével, aki nyilvánosan hazugsággal vádolta.
Hogyan mondhatják, hogy az áldozatokat komolyan veszik, ha ilyesmit engednek meg?
– tette fel a kérdést Agota Lavoyer, a szexuális erőszak áldozatainak támogatásával foglalkozó szakember.
A Tagblatt júniusban azt írta, a hazugsággal illetett tornászlány be is fejezte sportpályafutását, mert úgy érezte, nem állt ki mellette senki.
Hízott teheneknek hívták őket
A helyzet ritmikus gimnasztikában sem volt rózsás, főleg 2019 júniusa óta, amikor Iliana Dinevát nevezték ki a válogatott szövetségi kapitányának.
„Az edzések magas színvonalúak voltak, de ha meglátnám Dinevát, akkor még mindig félnék. Szőke fürtjei vannak, és egy ideig – miután befejeztem a vele való együttműködést – minden alkalommal megijedtem, amikor megláttam egy hasonló hajú nőt az utcán, mert azt hittem, ő az” – nyilatkozta egy volt tornász.
Hízott teheneknek hívott minket, nem engedte, hogy együnk. Nem figyelt a sérült sportolókra, nekem azt mondta, semmi bajom, irány az edzés.
Öt volt tornász fordult a nyilvánossághoz, és több újságnak beszámolt a ritmikus gimnasztikában tapasztalt viselkedésről, a fizikai és verbális bántalmazásról. Ennek eredményeként a szövetség elbocsátotta Dinevát, de Felix Stingelin sportigazgatót is felfüggesztette állásából
Egyesek testileg törtek meg, mások mentálisan
November elején újabb bomba robbant, nyolc korábbi élsportoló feljelentést tett a magglingeni edzőközpont módszerei miatt, és súlyos vádakkal illették Fabien Martin szövetségi kapitányt. Úgy fogalmaztak, a sportközpontban a félelem kultúrája uralkodott el, és mindennapos volt a pszichológiai bántalmazás.
„Fabiennek különböző módjai voltak arra, hogy romba döntsön minket. Azt mondta, hogy olyan kövér vagyok, hogy eltörik alattam a korlát” – nyilatkozta a 19 éves Lynn Genhart a Tages-Anzeiger október 31-i hétvégi mellékletében.
„Fabien szinte az első naptól dühös volt rám. 15 éves voltam, boldog, szerettem viccelődni. De minden zavarta: azt mondta, hogy túl sokat eszem, hogy gyáva és lusta vagyok. És a világbajnokság sikertelen rajtja után azt mondta: hogy nagyon csalódott bennem és szégyell” – mondta Fabienne Studer.
A 2016-os junior Európa-bajnok Genhart még tovább ment.
Voltak sikolyok, egyesek testileg törtek meg, mások – mint én – mentálisan. Mindennap sírt valaki közöttünk. Egyik este a szobámban ültem és azon gondolkodtam, mit tegyek. Felhívtam apámat, elmentünk az orvoshoz. A diagnózis: súlyos depresszió. Öngyilkossági gondolataim voltak.
Martin azonban – aki 2017-ben Jordanov Zoltán helyét vette át – élvezte a bizalmat, a szövetség sokáig kiállt mellette, hiszen ő is dolgozott Giulia Steingruberrel, a svájciak ötszörös Európa-bajnokot, olimpiai és világbajnoki bronzérmes tornászával.
A félelem kultúrája elviselhetetlen
Erwin Grossenbacher, a svájci szövetség elnöke csak november 4-én jelentette be, hogy kivizsgálja a Martin ellen felhozott vádakat – a svájci média meggyőződése, hogy erre csak azért került során, mert Viola Amherd sportminiszter bejelentette, hogy minden szabálytalanságot megvizsgál.
„A jelentések sokkoltak. Még mielőtt politikailag aktív lettem, azért kampányoltam a gyermekek és a fiatalok védelme érdekében, hogy pontosan ilyen esetek ne történhessenek meg. A gyermekeknek és a fiataloknak bizalmi környezetben kell felnőniük, különben káros lesz az általános fejlődésükre. A Svájci Torna Szövetség központjában a lányokat megalázták és méltóságukban bántalmazták. Ez engem nagyon zavar” – nyilatkozta Amherd egy hete a Tages-Anzeigernek.
Azt mondta, leginkább az sokkolta, hogy ezek a fiatal nők csak akkor mertek mondani valamit, amikor már nem sportoltak aktívan.
„Elszomorító, hogy olyan helyzetbe hozták a gyerekeket, amikor már nincs is bátorságuk vagy erejük valakihez fordulni. A félelem kultúrája elviselhetetlen.
Elfogadhatatlan, hogy a pubertáskorban lévő gyermekekre és fiatalokra olyan hihetetlen nyomást gyakoroljanak, hogy teljesen bizonytalanná és önbizalomvesztetté váljanak. Ezeket a sportolókat elnyomták.
Azt mondta, a jövőben elengedhetetlen, hogy az etikai irányelvek is szerepet kapjanak a finanszírozás elosztásában. Ellenkező esetben fennáll annak a veszélye, hogy nem szabadulnak meg ettől a jogsértő kultúrától.
„Több ezer fiatal tornász edz Svájcban, a finanszírozás csökkentésével őket büntetnénk. Nem szeretném ezt. Az első dolog, amit meg kell tenni, hogy megtudjuk, hol vannak a hibák a rendszerben. Sürgősen szükségünk van egy független testületre, amelyhez a sportolók fordulhatnak.
A szövetségnek nagytakarítást kell végeznie, kultúraváltásra és új gondolkodásmódra van szükség.
Kiemelt fotó: Fabienne Studer a 2017-es montreali vébén (Minas Panagiotakis/Getty Images/AFP)