Hosszú Katinka nagyjából két éve nekiment a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) vezérkarának. 2017. június 21-én közösségi oldalán nyílt levelet írt úszótársainak, amelyben jelezte, miközben az olimpiák második legnézettebb versenyszámáról van szó, az úszás szekere nem döcöghet tovább azzal a maradi, egyoldalú szemlélettel, ahogy a sportág vezérkara gondolja. A profi teniszezők 1970-es években lezajlott forradalmával, bojkottjával példálózott, és jelezte, ha kell, a változás kiharcolása, a továbblépés érdekében egységbe tömöríti az úszókat, és a tenisz mintájára alakít egy privát, pénzdíjas versenysorozatot.
Már a budapesti világbajnokságon összehívta a legjobbakat, Amerika, Ausztrália, Ázsia és az öreg kontinens olimpiai, világ- és Európa-bajnok úszóit.
Bő egy évvel később, tavaly ősszel egy budapesti sajtótájékoztató keretein belül jelentették be, hogy a Forbes listáján 1,1 milliárd dolláros vagyonnal feltüntetett Konstantin Grigorishin támogatásával, a FINA-tól független szervezetként megalakult az International Swimming League, az ISL.
Hosszú egy márciusi, honlapunkon megjelent nagyinterjúban számolt be a mikéntről. Kiderült, mindannyiuk szerencséjére épp e sportolói belső kezdeményezéssel párhuzamosan, de tőlük függetlenül hasonló problémát látott az ukrán üzletember, ezért megalapította saját profi úszócsapatát, az Energy Standard Swimming úszóklubot, amelynek ma már többek közt Chad Le Clos és Sarah Sjöström is tagja.
Hosszú és a tőkeerős Grigorishin elég ütős párost alkottak, mert egyre másra sikerült meggyőzni és ügyük mellé állítani a világ legjobb úszóit. Új versenyformát alakítottak ki, ahol az úszók nyolc, maximum 32 fős nemzetközi csapatba tömörülnek, ahol nem országokat képviselnek, hanem profi klubjaikat.
A nyári FINA vizes világbajnokság után a sport-, ezen belül az úszás történelmében először ezzel a nyolc csapattal indul útjának az ISL professzionális versenysorozat.
Hosszú az ISL nagyköveti státusza mellett klubtulajdonos is lett egyben, így hozzáláthatott a saját nemzetközi csapatának a gründolásához.
Jól szervezett, így már bemutatta a Team Iron névre keresztelt profi klubja 26 úszóját, amelyben vele együtt összesen nyolc magyar található – Jakabos Zsuzsanna, Késely Ajna, Bohus Richárd, Kozma Dominik, Milák Kristóf, Szabó Szebasztián, Verrasztó Dávid – , és amely alig kevesebb, mint négy hónap múlva október 18-19-én, Dallasban ugrik először medencébe, hogy összecsapjon a B-csoport három másik klubjával.
Teljesen átalakul az úszás
Idén őszre hét versenyt versenyt tervez az ISL. Az, hogy Hosszú kezdetektől élharcosa az ügynek, és klubtulajdonosként is részese a ligának, azt jelenti, hogy a magyar úszók és edzők, valamint a magyar sportszerető közönség is részese lehet a speciális versenysorozatnak. A negyedik ISL-versenyre október 26-27-én, a budapesti Duna Arénában kerül sor.
A magyar közönség azzal szembesül majd, hogy nem lesznek előfutamok, csak döntőket rendeznek, és a többek közt nyolc magyarral felálló Team Iron egyik ellenfele az a London Roar névre keresztelt többségében brit úszókat felsorakoztató csapat lesz, amelynek tagja Bernek Péter és Kapás Boglárka is. Furcsa az is, hogy Cseh László az olasz gyökerű Aqua Centurionst választotta, így őt nem láthatja a magyar közönség versenyezni, lévén ők az A-csoportba kaptak besorolást és másik ágon versenyeznek.
Az Team Iron számára az októberi két versenyt november 23-24-én a londoni, úgynevezett European Derby követi, ami kvázi az európai csapatok döntője. A sorozatot december 20-21-én, hol máshol, mint a show fővárosában, Las Vegasban zárják le a fináléval, ahol a 2-2 legjobb amerikai és európai csapat mérkőzik meg egymással.
Az ISL színre lépésével az úszás nemzetközi élmezőnyének átalakul a versenynaptára, ezzel együtt minden bizonnyal az edzésmódszerük, felkészülésük is.
Az eddigi FINA világkupa-sorozat és a FINA alszervezete , a LEN által szervezett rövidpályás Eb mellé belépő ISL-versenyek miatt ugyanis eléggé besűrűsödik a program. Tizenkét hétvége alatt éppen tizenkét verseny közül választhatnak az úszók úgy, hogy eközben csak az első, és a második hétvégén üti egymást a két szervezet programja. Íme:
- október 4-6., FINA világkupa: Budapest
- október 4-5., ISL: Indianapolis,
- október 11-13., FINA világkupa: Berlin
- október 12-13., ISL: Nápoly
- október 18-19., ISL: Lewiswille
- október 26-27.,ISL: Budapest
- november 1-3., FINA világkupa: Kazany,
- november 7-9., FINA világkupa: Doha,
- november 15-16., ISL: Maryland
- november 23-24., ISL: London
- december 4-8., LEN: rövidpályás Eb, Glasgow
- december 20-21., ISL-döntő: Las Vegas
Az úszók egyéni választását minden bizonnyal három tényező befolyásolja majd.
- A mezőny erőssége,
- a pénzdíj nagysága,
- illetve az is, hogy például az egyes ISL-csapatok hogyan szerződnek a versenyzőikkel.
Úgy tudni, a milliárdos Konstantin Grigorisin 20 millió dollárt tervez elkölteni a bemutatkozó év hét versenyére, és ebből 7 millió dollárt szán pénzdíjra és startdíjra. Összehasonlításul, a FINA, amely megpróbálja felvenni a kesztyűt, az ISL-lel konkuráló április-májusi FINA Champions Swim Series sorozatra 3,9 millió dollár pénzdíjat osztott szét.
Így egy dolog egészen biztosnak tűnik a két versenysorozat kapcsán;
Kiemelet kép: Bielik István / 24.hu