A száj az a testnyílásunk, amely a legtöbbször érintkezik a külvilággal. A szánkkal táplálkozunk, azon keresztül fogyasztunk folyadékot, egész nap beszélünk vele és még sorolhatnánk az ide vonatkozó tevékenységeket. A száj mindezek miatt a szervezet egyik legveszélyeztetettebb területe, amit minden nap ápolni, tisztítani, védeni kell a káros behatásoktól. Ha nem így teszünk, akkor hatalmas kockázatot vállalunk, mivel szinte nincs olyan szájfertőzés, aminek ne lenne remek táptalaja a rossz szájhigiénia.
Moss fogat mindig, minden körülmények között!
Kezdj a legfontosabb, legevidensebb szabállyal. Nem véletlen, hogy már gyerekkorunk óta sulykolják belénk a rendszeres fogmosás fontosságát, hiszen megszámlálhatatlanul sok problémát okozhat a nem megfelelően ápolt fog. Mondunk egy remek példát: az elhanyagolt, lepedékes fog felülete előbb vagy utóbb fogköves lesz, amely már önmagában is rengeteg baktériumnak adhat otthont. És akkor még nem beszéltünk az ínygyulladásról, aminek egyik ismert kiváltó oka éppen a fogkő. Ha súlyosan elhanyagoljuk a fogainkat, akkor annak előbb vagy utóbb az lesz a vége, hogy elveszítjük őket, amely újabb sor problémához vezet.
Ezért fontos megelőzni a bajt, vagyis mindig gondoskodni kell megfelelő eszközökről, hogy kis túlzással bármikor, akármilyen körülmények között fogat tudjunk mosni!
Ropogtassunk!
A szájüreget, vagy legalábbis a fogsorunkat úgy is edzhetjük, hogy nyers zöldséget rágcsálunk. A modern ember fogai hajalmosak elpuhulni a sok puhára főzött étel miatt, így nem árt néha valami rostosat rágnunk, amivel nemcsak eddzük a fogunkat, de még ráadásul tisztítjuk is.
Szájvíz
A szájüreg nyelv alatti területein, vagy az arc belső részén megbúvó baktériumokat remekül lehet semlegesíteni különböző szájvizekkel. Ezek a készítmények legtöbbször mentolos ízűek és rendkívül erősek; lenyelni nem szabad őket, csak öblögetésre használjuk.