A magyar rövidpályás gyorskorcsolyázók tíz kvótát szereztek a 2018-as téli olimpiára a nemrég véget ért kvalifikációs világkupa-sorozatban. Mi is foglalkoztunk már ezzel a történelmi sikerrel, de kedden szövetség is tartott egy sajtótájékoztatót, ahol kiértékelték a történteket.
Ilyen sok kvótát csak Kanada, Oroszország, Hollandia, Kína, Japán, Dél-Korea és Magyarország, azaz hét nemzet szerzett. Ez is bizonyítja, hogy a sportági óriásokkal került egy szintre a magyar gyorskorcsolya-válogatott.
Vékássy Bálint, a MOB alelnöke arról beszélt, hogy nagyszerű téli olimpia előtt állnak a sportolók, abban bízik, hogy nem nyomja az esélyesség terhe a mieinket, vagy ha igen, akkor a pozitívumokat hozza ki belőlük. Erre Kósa Lajos visszakérte a szót:
Nyomja a halált az esélyesség terhe. Inkább nyomja az ellenfeleinket, hogy itt van a magyar válogatott
– mondta az elnök, aki szerint ezt a közhelyet a focistákkal kapcsolatban el lehet sütni, akik kikapnak 8-1-re, de ez egy másik sportág.
Minket nem nyom. De a legjobb olimpiai szereplésre készülünk.
Ezzel kapcsolatban Orendi Mihály, a MOKSZ ügyvezetője is anekdotázott, szerinte a megvert kutya mindig tudja, hogy ki a gazdája. Ezzel próbálta meg éreztetni, hogy le kell győzni az ellenfeleket.
Az elnök szavairól és az olimpiai esélyekről megkérdeztük Liu Shaolin Sándort, egyéni világbajnokunkat, aki csapatban vb-bronzérmes, míg a mostani vk-sorozatban megnyerte az 1000 méteres összetett versenyt.
Abszolút nem úgy tekintek magamra és a csapatra, mint éremesélyes. Ugyanúgy utazunk majd ki az olimpiára, mint a többi csapat: szerényen és nem arra gondolva, hogy azért kell teljesítenünk, mert szereztünk világbajnoki érmeket. Tiszta fejjel kell versenyeznünk és arra törekedni, hogy a maximumot kihozzuk magunkból. Ha ez éremmel végződik, örülünk, ha nem, akkor sem szabad búslakodnunk, hiszen megtettünk mindent azért, hogy ott legyünk.
Bár a kelleténél izgalmasabb volt a férfiváltónk számára a kvalifikáció (nem jutottak döntőbe a fiúk, így a kazahok eredménye miatt kellett izgulni), Bánhidi Ákos csapatvezető szerint realitás, hogy tíz kvótát szereztek a magyarok. Külön kiemelte a Liu-testvéreket, Shaolin Sándort és Shaoangot, valamint a női váltot, akik „tíz körömmel kapartak” az olimpiai kvótáért. Elismerés érte még Knoch Viktort, aki egy lyukkal a hátán versenyzett.
A férfiaknál 500 és 1500 méteren három, 100 méteren két magyar indulhat majd Phjongcshangban, míg a nőknél minden távon két kvótát sikerült szerezni. Ezen kívül a férfi és a női váltónk is kijutott, erre korábban nem volt példa a magyar sport történetében.
Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd