Miért tűri az orbáni diktatúrát a magyar nép? – kérdezi kétségbeesetten az ellenzék. Nos, a magyar nép egész jól tűri a NER-t, egy tekintélyes része pedig kifejezetten igényli. A Fidesz pedig csak kiszolgálja az igényeket.
Nem a politikai elit alakítja a társadalmat, hanem a társadalom termeli ki a maga elitjét, hagyományai, kultúrája, gazdasági kényszerei és nem utolsó sorban: történelmi tapasztalatai alapján.
Érdemes átfutni, melyek a jelenlegi rezsimmel szembeni főbb vádak, mivel kampányol az ellenzék, és ez mit mond a magyar társadalom zömének, az úgynevezett „magyar embernek”.
Azt mondják, a Fidesz felszámolta a jogállamot, átírta az alkotmányt, megszüntette a fékek és ellensúlyok rendszerét. Mikor volt itt nyugati értelemben vett jogállam? És ha papíron volt is, mit jelentett az átlagember számára? A munkavállaló megnyerhetett egy pert a céggel szemben? A nagy cégeket lehetett perelni? Mit jelentett nálunk az alkotmány az elmúlt évszázadban? Volt hozzá valaha bármi köze a „magyar embernek”?
Hogy felszámolják a sajtószabadságot? Mikor volt igazi sajtószabadság, azaz véleménypluralizmus? A liberális kilencvenes években, minthogy nem volt internet, feleennyi ellenzéki médium se volt, mint most, amikor pedig a Fidesz tényleg rátenyerel mindenre, amire csak tud. Az államszocializmusban meg semmi, csak a szamizdatok egy szűk értelmiségi kör számára, meg a Szabad Európa.
Összeálltak az ügyes „reformszocialista” meg a „technokrata” gazemberek, elosztották egymás közt az állami vállalatokat, és kiadták az új jelszót a tehetetlen prolinak: Miénk a gyár, nekünk dolgozol! És ez még a jobbik eset volt, mert el is adhatták valami külföldinek, vagy bezárták, mint veszteségest és mindenki repült.
Aztán az egész liberális húsz év zengett a korrupciós ügyektől, felsorolni is hosszadalmas lenne, viszont felelősségre vonás sose volt. Kicsit megrángatták szegény Tocsik Mártát, aki amúgy hóvirágtiszta volt a többiekhez képest, odadobták Zuschlagot, aki pitiáner volt, viszont kényelmetlen a modortalansága miatt, de semmi komoly. A „magyar ember” elfásult.
De a korrupció amúgy is érdektelen téma, a magyar társadalmat igazából sose mozgatta meg, hogy az aktuális elit rabol. Itt ez a világ rendje. Hogy einstandolták a trafikokat meg a magánnyugdíj-pénztárakat? Hogy nincs a magántulajdonnak biztonsága és bárkitől elvehet az állam bármikor bármit? Miért? Nem erről szólt az egész huszadik század?
Volt itt bármikor tömegtüntetés a közpénzek elherdálása miatt? Csak a neojobbágy szokásos morgolódása, hogy a politikusok lopnak. A közpénzt, közjavakat a „magyar ember” sose érezte a sajátjának, azaz a köz pénzének és javának.
A Jobbik plakátkampányának nem véletlenül nincs mérhető eredménye a Fidesz népszerűségét tekintve, igazán megkérdezhették volna valakitől, hogy érdemes-e ilyesmire ennyi pénzt kidobni.
A közmunkások kiszolgáltatottsága és jogfosztása? Erről meg kéne kérdezni (főleg vidéken) a Zembereket. Hát nem a baloldali szociológus véleményét hallanánk. Nincs munkanélküli, csak munkakerülő, ingyenélő, aki nem akar dógozni, akit a tisztességesen dolgozó emberek tartanak el. Most végre rá van kényszerítve, hogy ne csak segélyből éljen.
Rendőrállam? A rendszerváltás után mást se lehetett hallani buszon, vonaton, villamoson, hogy milyen világ ez, kimenni se lehet az utcára, a rendőrt meg kiröhögik.
Romákról, melegek jogairól, bevándorlókról, drogliberalizációról és a hasonlókról jobb, ha említést se teszünk. Tegyünk viszont említést a nyugati demokráciával társított kapitalizmusról.
A „magyar ember”, aki Kádárt szerette és jól elvolt az államszocializmusban, már a rendszerváltáskor – amihez semmi köze nem volt, mert a feje fölött csinálták -, úgy érezte, hogy valami szokatlan, valami számára nagyon idegen jön. Csak jöttek a kellemes dolgok is, ami ezt a rossz érzést némiképp kompenzálta.
Egy darabig beszopta az ígérgetést is a nyugati életszínvonalról. Aztán szembesült azzal, hogy sose lesz kávézója Bécsben, hogy a kézzelfogható, hétköznapi kapitalizmus nem az, amiről pofáznak neki, hanem merő szélhámosság. Egyrészt nincs verseny, és kamu, hogy aki szorgalmas, vállalkozókedvű és tehetséges, az sikeres lehet.
Meg aztán a kapitalizmus itt azt jelenti, hogy a kisembert rászedik és kicsalják azt a kevés pénzt is a zsebéből. Reklámozzák a hitelt, aztán elviszik feje fölül a házat. A kapitalizmus a gyárbezárás, a pilótajáték és a svájci frankalapú hitel és nem más. A bankár vagy a cégvezér legfeljebb az öltönyét és a szövegét tekintve más, mint az „itt a piros, hol a piros”-t játszó, a „parasztot” kizsebelő útszéli csaló. Akkor már inkább állampapírban kell tartani azt a kis pénzecskét.
Hogy lemaradunk, nem vagyunk már a térség éltanulói. Mert nincs vállalkozókedv, a magyar ember nem mer kockáztatni, mindent az államtól vár, állami csöcsön lóg, a gondoskodó államban hisz, nem eléggé felnőtt ez a társadalom.
Ők voltak az úgynevezett balliberális (értsd: neoliberális) véleményformálók.
Akiknek a másik gyakori szövege az volt, hogy „mit szól ehhez a külföld”, a Nyugat. Meg hogy elmennek a multik, ha itt adóztatni mernénk őket, és akkor mi lesz. És egy darabig sikeresen is bazíroztak ezzel a szöveggel a „magyar ember” vesztes történelméből adódó beszariságára.
A sokáig véleménymonopóliummal rendelkező ballib értelmiség dumája egy nagy blöff volt, legalább akkora, mint az, hogy ők a szakemberek.
Egy ismerősöm, aki sokáig notórius MSZP szavazó volt, 2010 óta a Fideszre szavaz. Azt mondja, most is utálja Orbánt, de ezek legalább csinálnak valamit. Mindenhol folyik valamilyen építkezés. Hogy háromszor annyiba kerül, meg a haveri vállalkozók kapják a melót? Nem érdekli. Itt mindig háromszor annyiba került minden, mindig a haveri vállalkozók jártak jól, csak a balliberális kormányok alatt mégse készült el semmi. Illetve a négyes metró, ötvenvalahány milliárd pluszért.
Az első és a második alig érdekel valakit, a harmadikban meg senki nem hisz. A közvélekedés: az ellenzéknek semmi elképzelése nincs semmiről.
És ehhez számítsuk hozzá a bizonytalan és rettegő magyar társadalom felé folytatott kampányt rezsicsökkentésről, migrációról, Soros-összeesküvésről, védelemről, erős államról, rendről, egyebekről.
Az, hogy az Orbán rezsimnek nincs alternatívája, elsősorban azt jelenti, hogy ha Orbán meg se született volna, és a Fidesz meg se alakult volna, a NER-t akkor is megcsinálták volna valakik, legfeljebb más néven.
Ha lenne alternatíva, lenne társadalmi igény ellenzékre. Így éppen annyi és olyan ellenzékünk van, amennyire és amilyenre igény van.