A Samsung idei felsőkategóriás készülékei, a Galaxy S6 okostelefonok igen jól sikerültek, melyben komoly szerepe van annak, hogy ezekben a mobilokban található az iparág legkomolyabb teljesítményű chipsete. Ez a bizonyos Exynos 7420-as SoC nemrégiben már meg is kapta az utódját: a november közepén debütált Exynos 8890 (Exynos 8 Octa) elsőként várhatóan a jövő év februárban bemutatkozó Galaxy S7-ben képviselteti majd magát, és most már fel is bukkant az első sebességtesztben.
Először jöjjön egy kis szakzsargon, aztán egy fontos kiegészítés. Kezdjük akkor a részletekkel. A titokzatos SM-G9300-as típusjelzésű prototípusba szerelt chipset a népszerű AnTuTu tesztszoftverben kapásból 103692 pontot zsebelt be, vagyis jelentősen többet, mint az átlagosan 68-70 ezer pontot elérő elődje.
Az elődhöz hasonlóan 14 nanométeres FinFET gyártási technológiával készülő Exynos 8890 a már jól ismert big.LITTLE architektúrára épül, de vadonatúj 64 bites Samsung Mongoose ARMv8 processzormagokat tartalmaz, még pedig négy darabot. Ehhez még hozzájön a négy darab Cortex-A53 mag, a végeredmény pedig egy olyan chip, melynek fogyasztása 10 százalékkal mérséklődött, ellenben a teljesítménye több mint 30 százalékkal növekedett. A grafikusgyorsító feladatait a Mali-T880 GPU látja el, mely nem kevesebb mint tizenkét magot tartalmaz, és ezáltal vélhetően köröket ver a Huawei nemrégiben bejelentett Kirin 950-es chipsetére, melynek hasonló GPU-ja csupán négy maggal rendelkezik. Az Exynos 8890 akár 4096×2160 pixeles kijelzőket is képes meghajtani, LTE Cat. 12/13 mobilnete pedig maximum 600 Mbit/s-os letöltési-, illetve 150 Mbit/s-os feltöltési tempóra képes.
Egy picit viszont távolodjunk el a technológiai részletektől. Ez azt jelenti, hogy a felhasználó is ezt érzi majd a leggyorsabb telefonnak? Nem feltétlenül. Egyrészt sokat számít majd, hogy a Samsung felhasználói felülete, az alap Androidra húzott extra réteg és a saját felhasználói alkalmazások mennyi erőforrást vesznek el. Másrészt pedig már volt olyan furcsaság a gyártó korábbi készülékeivel is, hogy egy bizonyos teszten kimagasló eredményeket hozott, de később kiderült, ezek a tesztek kifejezetten az adott processzorra lettek “kihegyezve”. Tehát a végső döntést itt is a felhasználó hozza majd, aki azt nézi meg, milyen a gyorsaság érzete, számára elég-e az a sebesség, amelyet az általa leggyakrabban használt funkciók és appok biztosítanak: és mindig ez a lényeg, sosem a számok.