Az elmúlt években szinte heti rendszerességgel olvashattunk a számos esetben kormányközeli befektetőkhöz köthető luxustársasház- és lakóparkprojektekről: a Balaton partjának képe például örökre megváltozott, de az ország más részein is számos, korábban érintetlen vagy alig beépített zöldterület, illetve az épített örökség sok nívós eleme is megsínylette ezeket. A fővárosi ügyek a 2006 óta Pokorni Zoltán által vezetett XII. kerületben koncentrálódnak, hiszen a XIX. és XX. századi villákkal bőven teleszórt területen néhány éve még bőséggel voltak
A beruházók azonban elmúlt tízegynéhány évben sokszor kézről kézre adták ezeket az ingatlanokat, köszönhetően a többi közt a 2008-ban kirobbant, rövidesen az ingatlanpiacra is begyűrűző gazdasági világválságnak, a forráshiánynak, az építőipari árak növekedésének vagy épp a koronavírus-járványnak.
A politikai helyzet azonban megváltozott: októbertől a Kétfarkú Kutya Pártot irányító Kovács Gergely ül a polgármesteri székbe, aki több beruházás ellen is tiltakozott az elmúlt években.
Űrhajó a hegyen
A Széchenyi-hegy délkeleti lejtőjén születő Farkasrét Residence a Mindszenty József bíboros tér melletti szabálytalan alakú telken 28 lakással, 40 férőhelyes mélygarázzsal, illetve 18 felszíni parkolóhellyel várja majd a lakóit. A négy szinten elhelyezkedő, különböző méretű otthonokkal, valamint a házzal és környékével kapcsolatban a projekt hivatalos oldala nyilvánvalóan csupa jót állapít meg:
- kiemeli a környék kiváló autós infrastruktúráját,
- az egyedi tájolású saroktelket,
- az okosotthon-szolgáltatásokat, köztük a távolról vezérelhető hűtést és fűtést,
- továbbá a spa- és wellness-részleget,
sőt azt is megjegyzi, hogy
tájépítészeti koncepció alapján a lehető legtöbb lakásból fantasztikus panoráma nyílik a városra.
A harmadik emeleti penthouse-okat (78, 183, illetve 319 négyzetméter) leszámítva 75–134 négyzetméteres lakásokat adó házat egy 2020 végén alapított projektcég, a Best Hill valósítja meg, mögötte pedig a Magyarországon és Németországban egyaránt dolgozó kivitelező cég, az azonos ügyvezetői hátterű EMEL Kft. áll.
A korábban az irgalmas nővérek egykori Hegedű utcai központjának – a kétezres években ez volt a Tűzraktér – máig megvalósulatlan hotellé alakítási terve miatt korábban már figyelmünk középpontjába került Debout Design építésziroda munkája a beruházó szerint „előnyösen alkalmazkodik a környező terület beépítésének léptékéhez, és az egyszerű, enyhén dinamikus modernista formavilágával kiváló egységet alkot”, ám az állítások a szomszédos téren vagy a területet határoló Rácz Aladár úton, illetve a Fodor utcában állva egyáltalán nem tűnnek igazoltnak.
A 2017 augusztusában engedélyig jutó tervek szürke travertin mészkő burkolatról, nagy mennyiségű üvegfelületről, illetve részben extenzív zöldtetőről – ez 8–25 centiméternyi földréteget jelent, amiben vígan elélnek a pozsgások, illetve a szárazságtűrő fűfélék – mesélnek, a tér felé tűéles sarkot mutató rajzok pedig egyetlen apró (csak a lifteket érintő) változtatással így is valósultak meg,
Jogilag ezzel nincs is semmi probléma, hiszen a közel 4000 négyzetméteres ingatlanon rövidesen révbe érő beruházás minden paraméterében a kerület által megszabott korlátok alatt marad:
- a terepszint alatti beépítés 60 százalék helyett nulla,
- a terepszint feletti 50 helyett 47,7 százalék,
- a lakások megengedett szintterületi mutatója 0,35 négyzetméter helyett 0,349 négyzetméter,
- az építménymagasság 7,5–10,5 helyett pedig a legmagasabb pontján is 10,48 méter.
A léptékproblémát ugyanakkor a Google Earth-ön látható, 2004–2024 közt született műholdfelvételek jól mutatják:
Alakulhatott volna ez másként is, hiszen a 2006-ig a XII. kerületi önkormányzat kezében lévő, üres telek négy tulajdonosváltáson ment át, mire három évvel ezelőtt a munkákat végül elindító Best Hill neve került a földhivatali lapra. A színen másodikként feltűnő, nyolc évre gazdává váló New Deal Invest 2010 körül körbekerítette a területet, rövidesen pedig egy szolgáltatóház, illetve egy tizenhét lakásos társasház a környék egy- és többlakásos épületeivel sokkal inkább harmonizáló, tagolt beépítés látványrajza tűnt fel a kerítést helyettesítő faforgácslapok egyikén — vette észre nemrég a Nem kell lakópark a Svábhegyre elnevezésű Facebook-csoport.