Kultúra

Helyreállítanák a csíkszeredai Mikó-vár egykori védműrendszerét

Hektor894 / Wikimedia Commons
Hektor894 / Wikimedia Commons
Az visszakapná a középkori arcát.

Visszaállítanák a csíkszeredai Mikó-vár egykori védműrendszerét, hogy a műemlék visszakapja eredeti, középkori arculatát– jelentette be kedden sajtótájékoztatón Korodi Attila, a város polgármestere.

Hargita megye székhelyének első embere Karda-Markaly Arankával, az erődítményben működő Csíki Székely Múzeum igazgatójával és Darvas Lóránt régésszel közösen ismertette a tervet: a sajtótájékoztatót a Mikó-vár hátsó udvarán tartották, ahol már elkezdődött a régészeti feltárás.

A vár nyugati és északi oldalán Darvas vezetésével

a korábbi várárok- és sáncrendszert, a külső bástyákat kutatják több szelvényben a régészek.

A várhatóan április végéig tartó ásatás a későbbi, nagyszabású feltárás és újjáépítés tervezését alapozza meg.

A polgármester elmondta: pár éve merült fel az ötlet, hogy vissza kell adni a Mikó-vár eredeti, középkori arculatát. Ezt kutatás, tervezés követte, és felkérték Máthé Zoltán építészt, hogy készítse el a megvalósíthatósági tanulmányt a régi vársánc- és várárokrendszer rehabilitációs projektjéhez.

Korodi emlékeztetett: a Mikó-vár vársánc- és -árokrendszerrel védett erődítmény volt, mint a gyulafehérvári vár – a régészeti feltárás ezt hivatott igazolni, a bizonyítékok nyomán ugyanis uniós forrásokra pályáznának az egykori védműrendszer visszaépítéséhez.

A nagyszabású beruházással a régi városközpont visszanyerhetné múlt század eleji kinézetét és bekapcsolhatnák a turisztikai körforgásba – tette hozzá, majd közölte:

a feltárás során az volt a feladatuk, hogy azonosítsák a XVIII-XIX. századi alaprajzokon, felméréseken, tervrajzokon szereplő külső védműrendszer elemeit.

A régész emlékeztetett: a 2007-2008-as parkfelújítás során már megtalálták a keleti védműrendszer falazatait, de a külső árkok szélességét, mélységét nem tudták azonosítani. A tervezett helyreállítás előtt igazolni kell, hogy milyen széles és mély volt a XVII. századi belső árok: ennek a belső falai ugyanis megvannak, és az északi oldalon pedig valószínűleg a külső fala is megtalálható.

Karda-Markaly Aranka igazgató szerint az újjáépülő épületeket a múzeum restaurátori műhelyekként és raktárakként hasznosítaná, mivel nincs hely tárolni az egyre bővülő gyűjteményt. Ha sikerül megvalósítani a projektet és visszaépíteni az egykori várfalakat, várárokbeli építményeket, a város új közterülettel bővül. A projekt részeként a hátsó udvart is rendeznék, ebben a székely építészetet bemutató látogatóteret és rendezvényhelyszínt alakítanának ki – mondta.

A csíkszeredai Mikó-vár késő reneszánsz kori, szabályos alaprajzú ó-olaszbástyás várkastély, tavaly ünnepelte fennállásának 400. évfordulóját. Építését 1623 tavaszán kezdték el, tíz évvel azután, hogy tulajdonosa, Hidvégi Mikó Ferenc (1585-1635) Csík-, Gyergyó- és Kászonszék főkapitánya lett. A XX. század közepéig a román katonaság használta, 1970-ben óta a Csíki Székely Múzeum székhelye.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik