Kultúra

„Ne bújjanak ki a felelősség alól!” – a sztrájktárgyalások megkezdését sürgetik az SZFE polgárai

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
49 munkanapja kezdték meg a sztrájkot.

Mi, az SZFE polgárai (…) 2020. október 1-jén kezdtük sztrájkunkat az egyetemi autonómia visszaszerzéséért. Sztrájkunk azóta is tart, 49 munkanapja. Sztrájkköveteléseinket világosan megfogalmaztuk, azokat a Fővárosi Törvényszék háromszor is jogszerűnek találta

– írják az egyetem oktatói, hallgatói és dolgozói a munkáltatónak címzett nyílt levelükben, hozzátéve, hogy az oktatási jogok biztosának megküldött panaszukat az ombudsman hivatala befogadta, alaposan megvizsgálta, majd jelentésében arra jutott, hogy a sztrájkköveteléseink alapját képező egyetemi autonómia súlyosan sérült egyetemükön, amikor a félévet a kuratórium felfüggesztette. Mindezek ellenére szerintük érdemi tárgyalásokat a sztrájkbizottsággal mind a mai napig nem kezdett sem a munkáltató, sem az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriuma.

Ezért az SZFE polgáraiként mi – hallgatók, oktatók, dolgozók – együttesen szólítjuk fel önöket arra, hogy a sztrájkbizottsággal azonnal kezdjék meg az érdemi tárgyalásokat! Ne bújjanak ki a felelősség alól! Ne féljenek vállalni korábbi tetteik következményeit!

– áll a levélben, amit az egyetem 333 oktatója, dolgozója és hallgatója írt alá.

A sztrájkbizottság követelései a következők:

  • Felszólítjuk az Alapítvány Kuratóriumát, hogy fejezze be a károkozást, a hallgatói szerződések megsértését! Ennek érdekében követeljük, hogy állítsák vissza az oktatók elektronikus oktatási, vizsgáztatási és adminisztrációs felületekhez (a Neptun rendszerhez) való hozzáférését.
  • A fenntartó állítsa vissza az SZFE Szenátusának 2020. augusztus 1-jén fennálló jogköreit – különös tekintettel a munkáltató munkaszervezetének kialakítására és az Mt. 20. § (1) bek. szerinti munkáltatói jogkör gyakorlás rendjének meghatározására – valamint garantálja jogköreinek sérthetetlenségét határozatlan időre.
  • A fenntartó garantálja, hogy az oktatásban és a művészi alkotómunkában szereplő kérdéseket, továbbá az oktatásban és művészi alkotómunkában alkalmazott módszereket az SZFE Szenátusa (illetve az SZFE annak adott szakmai egysége, illetve az oktató) határozhassa meg.
  • A fenntartó garantálja, hogy belső szervezeti és működési rendjét az SZFE Szenátusa saját maga alakíthassa ki (pl. oktatási vagy alkotó egységek létrehozása – átalakítása, megszüntetése – és SZMSZ megalkotása).
  • A fenntartó garantálja, hogy az intézetvezetőket, osztályvezetőket az SZFE Szenátusa saját maga választhassa meg, illetve a rektor kinevezését megelőzően a pályázati kiírást meghatározhassa, valamint a beérkezett pályázatokat megismerhesse és jelöltet állíthasson, mindezt átlátható és demokratikus eljárásban, pályázatban előre meghatározott szempontok alapján.
  • A fenntartó garantálja, hogy a 2021-es költségvetési évre legalább olyan mértékű pénzbeli forrásokat biztosít az SZFE számára, mint amelyek a 2020-as költségvetési évben rendelkezésre álltak.
  • A fenntartó garantálja, hogy az SZFE Szenátusa önállóan állíthassa össze és nyújthassa be a fenntartónak az SZFE éves költségvetési tervét.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik