Kultúra

Díjeső a MASZK gálaestjén

A színházi világnap alkalmából az idén is odaítélték a Gobbi Hilda-életműdíjat, a Soós Imre- és a Vámos László-díjakat, valamint a Nemzetközi Színházi Intézet Magyar Központjának elismerését, a Hevesi Sándor-díjat. Döntött a kuratórium a Kállai Ferenc-életműdíjról és a Szabadtéri Színpadok Szövetsége az Amphiteátrum-díj idei nyerteséről is.

A MASZK és a kulturális tárca által alapított Gobbi Hilda-életműdíjat az idén Barkó György színművész kapta – közölte a csütörtöki szegedi díjátadó gálát szervező MASZK Országos Színészegyesület az MTI-vel.

A pályakezdő tehetségek elismerésére létrehozott Soós Imre-díjat Földes Eszternek, a székesfehérvári Vörösmarty Színház tagjának és Rák Zoltánnak, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház művészének ítélték oda.

A Vámos László-díjjal Szikora János rendezőt, a székesfehérvári Vörösmarty Színház igazgatóját jutalmazták. Az elismerést az 1996-ban elhunyt Kossuth-díjas rendező, Vámos László emlékének megőrzésére alapította Psota Irén, a nemzet színésze.

A Kállai Ferenc-életműdíjat Moór Marianna Kossuth-díjas színművésznőnek, a Pesti Magyar Színház tagjának és Mészáros Lászlónak, a Pesti Magyar Színház világosítójának ítélték oda. Az Amphiteátrum-díjat Hegedűs D. Géza Kossuth-díjas színművész, a Vígszínház tagja kapta.

Hevesi Sándor-díjjal Erkel László Kentaur díszlet- és jelmeztervezőt, Kozma András dramaturgot, műfordítót, a Nemzeti Színház tagját és Silló István karmestert tüntették ki. A Hevesi Sándor-díjat a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) Magyar Központja kezdeményezésére alapították 1998-ban. Az idén az Emberi Erőforrások Minisztériuma által támogatott díjat azoknak ítélik oda, akik sokat tettek a magyar színház nemzetközi elismertetéséért.

Az idén a MASZK Országos Színészegyesület a Szegedi Nemzeti Színházban szervezte meg színházi világnapi gáláját. A programhoz a Szegedi Szabadtéri Játékok kétnapos tudományos konferencia megrendezésével csatlakozott.

Üzenet a világnapon

A színházi világnap alkalmából már 14. éve rendezik meg a jótékonysági gálaestet, amelynek bevételéből a rászoruló, idős színészeket támogatják. A gálát most harmadszor rendezik vidéken: két évvel ezelőtt a kecskeméti Katona József Színház adott otthont az eseménynek, tavaly pedig a veszprémi Petőfi Színház vállalta megrendezését.

A színházi világnapot a Nemzetközi Színházi Intézet közgyűlésének határozata alapján 1962 óta tartják meg március 27-én, annak emlékére, hogy 1957-ben ezen a napon volt a Párizsban működő Nemzetek Színházának évadnyitója. Az első színházi világnapra Jean Cocteau írt ünnepi köszöntőt, 1978-tól a világ valamennyi országában üzenettel köszöntik e napot. Az idén Brett Bailey dél-afrikai drámaíró, díszlettervező, rendező üzenetét olvassák fel a színházakban az előadások előtt.

Gifünnep

Kétségtelenül a Katona József Színház ünnepli a legstílusosabban a világnapot: pillanatokba és gifekbe sűrítették az érzelmeket, a rövid animációkat pedig bárki elküldheti bárkinek. Az akcióból óriási siker lett, és nem ért még véget, a társulat színészei ugyanis folyamatosan forgatják az újabb gifeket.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik