Kultúra

Az emberiség kultúrkincsét veszélyezteti az iszlám

Piramis (piramis, egyiptom, )
Piramis (piramis, egyiptom, )

Jelentősen nőtt Egyiptomban az ókori örökséget romboló cselekedetek száma az iszlamista kormányzat hatalomátvétele óta. A szellemi elit háborog.

Illegális temető kialakításába kezdtek helyiek a Kairó közelében fekvő Dahsúr piramisainak tövében, régészek és értelmiségiek szerint veszélybe sodorva a történelmi építményeket. A Dahsúr közelében lévő falvak lakói közül kétszázan láttak neki a héten, hogy temetőt alakítsanak ki a fáraók korából származó piramisoknál ásva.

A hatóságok egyelőre nem reagáltak az ezt nehezményező segélykiáltásokra – közölték az aktivisták szombaton.Noha a sírokat a törvényre fittyet hányva ássák, a későbbiekben nehéz lehet visszafordítani a folyamatot, az iszlám előírásai szerint ugyanis tilos megzavarni a holtak nyugalmát.

 

Dahsúrban a leghíresebb piramis Sznofru fáraó tört falú piramisa. Ez az első piramis, amelyről biztosan tudni, hogy saját nevet kapott: Déli felragyogó. Sosem használták temetkezésre, kultuszhelyként működött. Sznofrut a szintén a dahsúri piramismezőn álló vörös piramisban temették el.

Nemrég illegális munkálatokról érkeztek hírek a híres nekropolisz, Szakkara környékéről is. Az Egyiptomban 2011 eleje óta tartó politikai nyugtalanság leple alatt jelentősen nőtt az ókori örökséget romboló cselekedetek száma – panaszkodnak régészek. A szellemi elit több tagja a Twitter közösségi portálon adott hangot felháborodásának, felróva az iszlamista kormányzatnak, hogy nem becsüli meg a fáraók korának örökségét. Többen az UNESCO közbelépését sürgették.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik