Ha boldogok vagyunk, azért, ha nem, azért érdemes az évet egy könnyed vígjátékkal kezdeni. Egyszerű történet, egyszerű poénok a Fuss, dagi, fuss! (egyszerű cím) jellegzetességei – egy kissé hitvány férfi öt éve elhagyta várandós menyasszonyát, de megbánta tettét, és most vissza szeretné szerezni. Ehhez egy hőstett segítheti hozzá, gondolja, ezért elhatározza, elindul a London Maratonon. Igaz, testalkata nem épp hosszútávfutói, inkább amolyan tévénézős-fotelos, de eltökéltsége annál nagyobb, főleg, hogy a nő új kedvese is rajtvonalhoz áll – és hát őt le kéne győzni. Simon Pegget nemrég láthattuk Tom Cruise mellett poénfaktort alakítani a legutolsó Mission Impossible-ben, és hát most sem hallgatag, komor Bergman-hőst kellett megformálnia, hanem a főhőst (mellesleg a forgatókönyvbe is belekotnyeleskedett). A filmet a Jóbarátokból ismert David Schwimmer rendezte. 20:15, m1.
Szerencsére a konkrét történelmi helyzet már a múlté, a probléma persze nem, de nem is ez a lényeg. Észrevették már, hogy a filmekben a nyugalomba vonult CIA-ügynök mindig újra szolgálatba kell helyezze magát? Ez történik Jack Ryannel is, akit a reaktiválás eljátszásában verhetetlen Harrison Ford alakít. Az ügynök épp a Buckingham-palotánál turistáskodik, amikor IRA-merényletkísérlet veszi kezdetét, de Ryan megmenti a királyi család veszélyeztetett tagját – ezért hősként ünnepli az egyik oldal, a másik viszont első számú célponttá teszi. További hírességek Philip Noyce-filmjében: Sean Bean, Anne Archer, Samuel L. Jackson. Férfias játékok, 21:00, TV2.
Aki az év elején is rögtön a végre gondol (esetleg eszébe jut Garas Dezső), érdemes megnéznie Robert Altman utolsó filmjét, Az utolsó előadást, mely egy megszűnésre ítélt rádióadás utolsó felvételét mutatja be – a régimódi műfaj végórája beolvasott szappanreklámokkal, countryzenével persze Altman önironikus allegóriája saját magáról és a halálról, amit nyomatékosít egy megérkező angyal is kellően szemérmetlen érzelgősséggel. De hát ki tenne szemrehányást a halál közelségét érző alkotónak? Akiben persze volt annyi ízlés, szemérem, hogy ellenállt az ilyenkor kitörő közlésvágynak. Ezért kellően humoros és visszafogott, kedvesen szomorkás film Az utolsó előadás Kevin Kline-nal, Woody Harrelsonnal, Meryl Streeppel, Tommy Lee Jonesszal és az azóta eléggé elveszettnek tűnő Lindsay Lohannal. 21:00, Filmmúzeum.
Moldován Gergelyről sem tudunk sokat – kár, pedig azok közé tartozott, akik román létükre hittek a román-magyar testvériségben, és abban, hogy az államában többségben lévő nemzetnek széles körű autonómiát kell adnia a kisebbségeknek. A kolozsvári Ferenc József Tudoményegyetem professzora, majd rektora 1930-ban halt meg, de addigra az egyre erősödő nacionalizmus hullámát meglovagoló román közélet elkönyvelte őt a románság elárulójának, s magyarbérencnek titulálta. Holott a román történetírás, néprajz, irodalom sokat köszönhet neki. Róla szól Sas Péter Egy megtagadott hazafi című dokumentumfilmje, mely 23:10-kor a Duna2-n lesz (sajnos kevesek számára) látható. (Amúgy nem az ilyen témájú műsorokat kéne a Duna TV-nek főműsoridőben adnia?)
A gondtalan, felszabadult, vidám és szabad, alkotó élet egyik magyar példáját mutatja be Dékány István dokumentumfilmje. Remsey Jenő a XX. század eleji festőművészet alakja, három fia pedig Gödöllőn maradt a Remsey-házban, ahol aztán állandósultak a találkozók, összejövések, folyt a társasági élet, torát ülte a kreativitás. Ennek hatására a 60-as, 70-es években elkészült pár amatőr bürleszkfilm, melyeket ugyanúgy bemutat az Archibald és társai című dokumentumfilm, mint alkotóikat, szereplőket illetve azt a légkört, melyben ezek a szó legjobb értelmében vett játékos művek létrejöttek. 23:25, Duna TV.