A magyar külügyminiszter a miniszterelnöki iroda mellett tartott beszámolót arról, hogy miről beszélgetett Orbán Viktor egy órán keresztül az orosz elnökkel, Vlagyimir Putyinnal.
Szijjártó Péter azt mondta, hangsúlyosan szerepelt a beszélgetésben Magyarország energiaellátásának biztonsága. Ami szerinte azért volt fontos, mert az Egyesült Államok elnöki adminisztrációja a Gazprombank szankciós listára tételével nehéz helyzetbe hozta a kelet-európai országok egy részét. Magyarország számára több ponton is nehézséget okoz pénzügyi tranzakciók tiltás alá helyezése, mert a földgázért, a paksi fűtőelemekért a Paks 2 munkálataiért is ezen a pénzintézeten keresztül zajlanak a fizetések.
Szijjártó szerint Putyin elkötelezett volt az energetikai együttműködés tekintetében, és kiderült, nincs akadálya az üzletek a folytatásának. Szijjártó közölte, hogy a nukleáris fűtőelemek ügyében már meg is született a megoldás, most a földgázzal és a Paks 2-vel kapcsolatos fizetési módszerek kidolgozása viszont még folyamatban van.
A külügyminiszter közölte, hogy Putyin tájékoztatást adott a szíriai fejleményekről, arról, hogy ők hogyan látják az eseményeket. Ezekről a részletekről azonban nem közölt semmit a tárcavezető, csak azt hangsúlyozta, hogy Magyarország közel-keleti stabilitásban és a békében érdekelt, és abban, hogy „szélsőséges, extrém ideológiák, politikai mozgalmak ne rombolhassák tovább a biztonságot”. Az, hogy Szíria téma volt a telefonbeszélgetésben, már korábban, a Moszkvában kiadott közleményben is kiderült, de a Kreml sem adott bővebb tájékoztatást, jóllehet Putyin külpolitikáját erősen érinthetik a változások. Az oroszok által támogatott és a szíriai polgárháború alatt hatalomban tartott Bassár el-Aszad diktátort vasárnap buktatták meg az ellenzéki lázadó erők, a volt elnök pedig Oroszországba menekült a családjával. Moszkvának két nagy katonai bázisa is van az országban, amelyek eddig kiemelten fontos szerepet játszottak a térségben végzett katonai akciókban.
A telefonbeszélgetésben szóba került Ukrajna is.
Mi a magunk részéről kiemelten fontosnak tarjuk a diplomáciai csatornák nyitva tartását, különösen a mostani helyzetben, amely talán a háború legveszélyesebb időszaka
– közölte Szijjártó azt fejtegetve, hogy a veszély növekedését Amerika és Nyugat-Európa okozta. Az amerikai elnökválasztás óta számos kétségbe esett próbálkozás történik Amerikába és Nyugat-Európában arra, hogy háború eszkalálódjon – fejtegette Szijjártó, hozzátéve, hogy Magyarország változatlanul békepárti, ezért Orbán arról beszélt Putyinnal, hogyan lenne lehetséges egy tartós fenntartható béke megteremtése a térségben. Putyin szerint vannak akadályok, például az az ukrán törvény, amely megtiltja az elnöknek, hogy az oroszokkal a békés rendezésről tárgyaljon.
Trump, pápa, Putyin, magyar békemisszió folytatódik, amivel életeket lehet menteni, közölte a miniszter.