Nagyvilág

Kettős válságba zuhant Franciaország – hatvan éve nem történt ilyen

Remon Haazen / Getty Images
A francia parlament épülete a bizalmatlansági szavazás után 2024. december 04-én Párizsban, Franciaországban.
Remon Haazen / Getty Images
A francia parlament épülete a bizalmatlansági szavazás után 2024. december 04-én Párizsban, Franciaországban.
Annyira elúszott a franciák államadóssága és költségvetési hiánya, hogy a szeptemberben beiktatott új konzervatív miniszterelnök kénytelen volt megszorításokat és adóemeléseket bejelenteni. A baloldali és a szélsőjobbos ellenzék elérkezettnek látta az időt, hogy egy bizalmatlansági indítvánnyal megbuktassa Emmanuel Macron francia elnök kormányfőjét, Michel Barniert. Ám így a gazdasági válság mellett most egy komoly politikai válsággal is szembe kell néznie a franciáknak.

A francia parlament szerdán – 60 év után először – elsöprő többséggel szavazott bizalmatlanságot egy hivatalban levő kormánnyal, illetve miniszterelnökkel szemben. Michel Barnier kabinetje azután bukott meg, hogy parlamenti szavazás nélkül fogadta el a számos megszorítást és adóemelést is tartalmazó költségvetést. Erre válaszul a parlamentben a baloldali szövetség bizalmatlansági indítványát Orbán Viktor patrióta szövetségese, a Marine Le Pen fémjelezte szélsőjobb is megszavazta – az 577 alsóházi képviselőből összesen 331-en.

Emmanuel Macron 2017-es hivatalba lépése óta az ötödik kormányfője volt Barnier, aki mindössze három hónapig volt hatalmon, ami szintén negatív csúcs az Ötödik Köztársaság 1958-as kezdete óta.

Alain JOCARD / AFP Michel Barnier francia miniszterelnök beszédet mond a kormánya elleni bizalmatlansági szavazás előtti vitán a párizsi nemzetgyűlésben 2024. december 4-én.

Újra a 49.3-as cikkely

A mostani helyzet emlékeztetheti Macront egy korábbira. Az utolsó csepp a pohárban most az alkotmánynak ugyanaz a 49.3-as cikkelye volt, mint az elnök által hőn áhított, viszont elképesztő mértékű tiltakozásokhoz is vezető nyugdíjreformnál volt tavaly.

Az alkotmány ezen cikkelye ugyanis lehetővé teszi, hogy egy javaslat parlamenti szavazás nélkül is törvényerőre emelkedjen. Ehhez az kell, hogy a miniszterek többsége megszavazza, illetve, hogy ezt követően 24 órán belül ne mozdítsák el a kabinetet egy bizalmatlansági indítvánnyal.

Most a jövő évi költségvetési törvényt fogadták el így Barnier-ék, amely nagyjából 40 milliárd eurós megszorítást és 20 milliárdnyi adóemelést vezetett volna be.

Ezekre a lépésekre azért volt szükség, mert Franciaország komoly pénzügyi válságban van:

  • az államadóssága az egekben,
  • az egyik legnagyobb a költségvetési hiánya – ami a befektetőknek ugyanúgy nem tetszik, mint az uniónak, amely túlzottdeficit-eljárást is indított,
  • leminősítette őket két nagy hitelminősítő,
  • a francia államadósság kockázati felára pedig 12 éve nem volt ilyen magas.

Részletesebben erről itt írtunk.

A költségvetési törvény életbe lépéséhez szükséges bizalmatlansági indítványt azonban – szemben például a nyugdíjreforméval – most elbukta a kormány, hiába tett 10,5 milliárd eurós engedményeket a kormányfő a Nemzeti Tömörülésnek (nem lesz áramáremelés, nem csökkentik a gyógyszerek, egészségügyi szolgáltatások támogatásának mértékét), Le Penék utolsó kívánságára, miszerint az infláció mértékével emeljék a nyugdíjakat, már nemet mondott.

Maxime Fraisse / Hans Lucas / AFP Demonstráció a nyugdíjak inflációnak megfelelő emeléséért Franciaországban 2024. december 3-án.

Rekordok

Utoljára sikeres bizalmatlansági indítványt 1962-ben nyújtottak be Franciaországban: az elnököt akkor Charles de Gaulle-nak, a miniszterelnököt Georges Pompidou-nak hívták. Utóbbi is pár hónapja volt kormányfő, amikor ellene szavaztak, de akkor de Gaulle feloszlatta a nemzetgyűlést, új választásokat írt ki, és Pompidou maradhatott miniszterelnök 1968 közepéig, egy évre rá pedig államfőnek választották.

Így most kettős krízisbe került az ország.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik