Nagyvilág

Négy év alatt a nyolcadik választás jöhet, tovább erősödhet egy Orbán-párti politikai erő Bulgáriában

NurPhoto / AFP
Tüntetés a szófiai parlament előtt 2024. november 11-én.
NurPhoto / AFP
Tüntetés a szófiai parlament előtt 2024. november 11-én.
Az elmúlt bő három és fél évben egymás után hét választást tartottak Bulgáriában. A legutóbbi, október voksolás győztese, Bojko Boriszov exkormányfő koalíciós tárgyalásokat kezdett két kisebb párttal, de nem látszik, hogyan tud többséget teremteni magának a szófiai parlamentben. Az egyik potenciális szövetséges amúgy egy Boriszov-ellenes tömegmozgalomból nőtt ki, a másik pedig állítólag egy titkos orosz konzulátust működtethet Várnában. Ha nem sikerül kormányt alakítani, jövőre jöhet a nyolcadik választás, és tovább erősödhet egy új erő, amely Orbán Viktort „pártolja”.

Az elmúlt három és fél évben hét általános választást rendeztek Bulgáriában, ám ezek egyike sem hozott megoldást az ország szinte példátlan politikai válságára. Így a legutóbbi, 2024. októberi voksolás óta sem tudott stabil kormány alakulni Szófiában. Sőt, immár odáig jutottak, hogy a parlament elnökét a harmadik körben sem tudták megszavazni november 15-én a honatyák, ami egy újabb előrehozott választáshoz is elvezethet. Milen Ljubenov politológus, egyetemi docens a jövő év elejére várja a következő, nyolcadik választást. Szerinte a hatalomért versengő pártok ugyanis képtelenek a megegyezésre, pontosabban a parlamenti többség megteremtésére.

A lakosság eközben egyre szkeptikusabban szemléli az eseményeket. Októberben a választásra jogosultaknak 37 százaléka ment el szavazni (igaz, ez kicsit több, mint a júniusi választás 34 százalékos mélypontja). A választék sem igazán bővül: a két legerősebb politikai tömörülés, a Bulgáriát a 2010-es évek nagy részében kormányzó jobbközép-populista Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) és a nyugatos-liberális Folytassuk a változást – Demokratikus Bulgária (PP-DB) jelöltjei buktak el a házelnöki szavazáson. Ez pedig súlyos működési zavarokat okozhat a bolgár politikai rendszerben, ugyanis ha megint előrehozott választásra kerülne sor, akkor a házelnököt ügyvezető miniszterelnöki funkcióval is megbízhatnák, amíg nem alakul stabil kormány.

Parlamenti elnök nélkül a törvényhozás is működésképtelenné válhat: nemcsak fontos törvények elfogadása maradhat el így, hanem a kormányalakítás is kivitelezhetetlenné válhat – bár ez utóbbi inkább a kompromisszumképtelen pártokon múlik.

A legutóbbi választást relatív többséggel megnyerő GERB a nagyjából 26 százalékos szavazatarányával nem sok mindent tud kezdeni. A populista párt elnöke, az ország „erős embere”, Bojko Boriszov háromszoros exminiszterelnök, aki – két rövid megszakítással – 2009 és 2021 között kormányozta az országot, ugyanis nem talál megfelelő koalíciós partnereket.

A tárgyalások megkezdését hátráltatja, hogy az Európa-párti liberális pártszövetség, a 14 százalékot szerzett, második helyen befutó PP-DB feltételeket szabott a megbeszélések megkezdéséhez. Boriszovnak alá kellene írnia egy nyilatkozatot, hogy „tűzfalat” húzna Deljan Peevszkivel szemben, aki egy bulgáriai török párt elnökeként politizál. Boriszov korábban együttműködött Peevszkivel, jóllehet próbálta ezt tagadni. Kapcsolatuk a hírek szerint annak ellenére megmaradt a 2020-as években is, hogy 2021-ben Peevszkit az Egyesült Államok szankciók alá vonta. A hosszú éveken át stabilan kormányzó Boriszov bukása pedig összefüggött ezzel az amerikai lépéssel.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik