Élő Nagyvilág

Megszólalt Kamala Harris és David Pressman is

AFP
AFP
  • A demokrata párti alelnök Kamala Harris és a volt elnök, a republikánus Donald Trump feszült egymásnak az Egyesült Államok elnöki székéért.
  • Az éjszaka során Trump sorra húzta be a hagyományosan jobbra szavazó államokat, miközben Harris begyűjtötte a demokrata fellegvárakat. Floridában és Texasban is nagyot nyert Trump: mindkét államban kétszámjegyű lett az előnye. Eközben Harris a várakozásoknak megfelelően hozta New Yorkot és Kaliforniát. 
  • Azonban Trump idővel egyre magabiztosabb előnyre tett szert a választás sorsát eldöntő hét csatatérállamban, melyek közül előbb Észak-Karolinát, majd Georgiát és végül Pennsylvaniát is megnyerte. Ezzel lényegében nullára csökkent Harris győzelmi esélye magyar idő szerint szerda reggelte – főleg úgy, hogy a még kiadó, négy billegő állam mindegyikében Trump vezet. Így biztossá vált, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok 47. elnöke, és négy év szünet visszatér a Fehér Házba.
  • Trump hazai idő szerint fél kilenckor be is jelentette a győzelmét, és sorra gratuláltak neki a világ országainak vezetői.
  • Kamala Harris a választás éjszakáján nem nyilatkozott, megszólalt viszont szerda délután Budapesten David Pressman amerikai nagykövet, aki szerencsejáték-betegként hivatkozott a magyar kormányra, amiért fogadást kötött a választások eredményére.
  • A vesztes demokrata elnökjelölt végül gratulált Trumpnak, és békés hatalomátadást ígért.
  • Habár Trump már harmadszor vette célba a Fehér Házat, most először fordul elő, hogy nemcsak az elektori kollégiumban szerzi meg a többséget, hanem ő kapja a több szavazatot is. Eddig több mint ötmillióval kapott több szavazatot, mint demokrata riválisa, és 2004 óta ő az első republikánus elnökjelölt, aki megszerzi a szavazatok több mint felét.
  • Az is eldőlt, hogy a republikánusok a következő két évre átvették az irányítást a szenátus felett, a demokraták legfeljebb a képviselőházzal vigasztalódhatnak, ott szoros verseny alakult ki, de a republikánusok állnak jobban.
  • Hogy pontosan hogyan is zajlik az elnökválasztás, egy kisokosban gyűjtöttük össze, amelyet itt olvashatnak, arról pedig hogy hogyan zajlott a kampány vége, itt írtunk.

Még erősebb alkotmányos védelmet nyert az abortuszhoz való jog New Yorkban

A New York-iak megszavaztak egy állami alkotmánykiegészítést, amely a diszkrimináció ellenes nyelvezet ernyője alá vonja az abortuszra vágyó és azon átesett személyeket is. A módosítás támogatói szerint ez a javaslat megakadályozza, hogy az állami törvényhozás a jövőben korlátozza az abortuszhoz való hozzáférést.

Az állami alkotmány már eddig is tiltotta a faji vagy vallási alapú megkülönböztetést. A módosítás ellenzői szerint a transznemű sportolók így alkotmányos jogot szerezhetnek arra, hogy női sportcsapatokban játszanak.

A javaslatra a New York-iak több mint 70 százaléka szavazott igennel.

(AP)

Akadozik a szavazatszámlálás az egyik georgiai megyében

Jelentős késés várható a szavazatszámlálásban a georgiai Gwinnett megyében, mert gondok akadtak a számláló szoftverrel. Ugyan a szavazókörök 80-90 százalékából már beérkeztek az eredmények, addig nem közölhetik őket, amíg a hibát ki nem javítják.

(CNN)

Nathan Posner / ANADOLU / Anadolu / AFP

Kínai segítséggel terjedtek az orosz álhírek

Az amerikai választásokba vetett bizalom csökkentését célzó orosz félretájékoztatás kapott némi segítséget Kínától – olvasható az Atlantic Council jelentésében.

A kutatók több olyan, Oroszországhoz köthető videót azonosítottak, amelyek hamis állításokat tettek a szavazással kapcsolatban. A videók némelyike valós amerikai hírügynökségeket utánoz, és hamis hangfelvételeket tett közzé tisztviselőkről, akik állítólag elismerték a széles körben elterjedt szavazói csalást.

A jelentés szerint a videókat a Kínából származó hamis közösségimédia-fiókok hálózata is terjesztette. Ezek a profilok a múltban Kína-barát propagandát terjesztettek, és csak a közelmúltban jelentek meg náluk az amerikai választással kapcsolatos tartalmak.

(AP)

Trump nyert Texasban

Nincs meglepetés: Trump megnyerte Texast, az Egyesült Államok második legnépesebb államát, ami 40 elektori szavazatot ért.

A szavazatok bő 60 százalékos feldolgozottságnál magabiztos Trump előnyt jeleznek: a republikánus elnökjelöltnek, aki az elmúlt két választáson is hozta az államot, a voksok 54 százalékát sikerült megszereznie, miközben Harrisre 45 százaléknyian szavaztak. Négy éve Trump 5,5 százalékkal verte Bident Texasban, ahol legutóbb Jimmy Carter tudott demokrataként győzni, immár 48 éve.

Az államban fontos szenátusi versenyt tartanak: egyelőre Ted Cruz öt százalékkal vezet demokrata kihívója, Colin Allred előtt.

Újabb Trump győzelmek

Lousiana nem meglepő, Ohio viszont érdekes. Trump harmadszorra nyer az államban. Republikánus elnök a modern emlékezetben nem került a Fehér Házba Ohio megnyerése nélkül, és Joe Biden nagyon régóta az első elnök volt, aki Ohio elvesztése után is nyerni tudott.

Stephen Maturen / Getty Images Egy szavazóhelyiség Cinvinnatiben, Ohio államban 2024. november 5-én.

Vége a szavazásnak egy rakás államban, újabb államokat osztottak ki

Magyar idő szerint hajnali háromkor újabb államokban zárul a szavazás:

  • Arizona
  • Colorado
  • Iowa
  • Kansas
  • Louisiana
  • Michigan
  • Minnesota
  • Nebraska
  • New Mexico
  • New York
  • North Dakota
  • South Dakota
  • Texas
  • Wisconsin
  • Wyoming

És közben eldőlt a verseny az AP szerint több másik államban is:

  • Harris nyert New Yorkban
  • Trump pedig a két Dakotában és Nebraska állami győzelemért kiosztott két elektori szavazatát is

Trump olyan megyében győzött Floridában, ahol 36 éve egyetlen republikánus elnökjelöltnek sem sikerült

Donald Trump az első republikánus elnökjelölt, aki 1988 óta megnyerte Florida Miami-Dade megyéjét. Legutóbb 36 éve, George H. W. Bushnak sikerült mindez.

A Miami városát is magában foglaló megye egykor demokrata fellegvárnak számított. Hillary Clinton 2016-ban 30 százalékpontos előnnyel tudott itt nyerni, de 2020-ban Joe Biden is hét százalékponttal verte Trumpot az állam legnépesebb megyéjében. A szavazatok 95 százalékának beérkezésekor Trump a Miami-Dade-i szavazatok 55 százalékát szerezte meg, szemben Harris 44 százalékával.

(The New York Times)

Elbukott az abortusz-népszavazás Floridában

Nem fogják alkotmányban rögzíteni az abortuszhoz való jogot Floridában. Ehhez 60 százalékos részvételi arányra lett volna szükség, amit nem sikerült megugrani.

Floridában hathetes abortusztilalom van érvényben azóta, hogy a konzervatív többségű szövetségi legfelsőbb bíróság 2022-ben felülírta a művi terhességmegszakításhoz való alkotmányos jogot, így a döntés visszaszállt az államokra.

A hathetes tilalom életbe lépését követő első hónapban a Guttmacher Intézet adatai szerint Floridában nagyjából 30 százalékkal csökkent az abortuszok száma.

Florida mellett kilenc másik államban is szavaznak a kérdésről.

(The Guardian)

Két újabb állam Harrisnek

Delaware-t és Illinois-t húzta be az AP Harrisnek. Joe Biden elnök számára keserédes nap lehet az, Delaware az ő állama, oda tervez nyugdíjba menni is.

Észak-Karolinában vesztett a magát fekete nácinak nevező kormányzójelölt

A várakozásoknak megfelelően Josh Stein 56,1 százalékkal megnyerte a kormányzóválasztást a republikánus Mark Robinson előtt, aki 39,7 százalékot szerzett.

Ahogy megírtuk, Robinson szeptember végén komoly botrány közepén találta magát, miután kiderült, hogy hosszú éveken át posztolt húzós dolgokat pornóoldalakra, többek között fekete nácinak nevezve magát, és kifejezte vonzódását a transzpornó iránt.

Grant Baldwin / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP Mark Robinson 2024. augusztus 14-én.

Újabb államok választottak

  • Arkansasban és Dél-Karolinában Trump nyert: előbbiért 6, utóbbiért 9 elektori szavazat jár neki.
  • New Jersey 14 elektori szavazatát Harris szerezte meg.
  • Eközben Ohióban váratlanul szoros verseny alakul: 40 százalékos feldolgozottságnál Trump átvette az előnyt, de mindössze pár tízezer szavazat az előnye.

(AP)

Ha megnézzük az eredményeket, érdekes dolgokat láthatunk

Florida néhány évtizede még billegő állam volt, mostanra stabilan republikánus lett. Ennek része az, hogy sok gazdag republikánus költözött az államba, de az is, hogy a latino lakosság egyre konzervatívabb lett. Trump minden egyes választáson jobban szerepelt itt, most is jobban áll, mint 2020-ban végzett. Persze az utoljára összeszámolt szavazatok itt is a nagyvárosokból és a külvárosokból jönnek majd, ez szűkülhet a végére.

Kohei Choji / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun / AFP Donald Trump támogatói nézik az amerikai elnökválasztás szavazatszámlálásának élő közvetítését a floridai Palm Beachen 2024. november 5-én.

Hasonló a helyzet Georgiában, ahol Trump vezet ugyan, de egyelőre nem kezdtek el szavazatszámokat lejelenteni a legnagyobb külvárosokból, ahol a demokraták masszív többségben lehetnek majd. Érdemes lesz kivárni a végét.

A szenátusért is nagy a verseny

Az elmúlt két évben a Demokrata Pártnak két fős többsége volt a szenátusban, de ez most megváltozhat, ami eléggé megnehezítené egy demokrata elnök munkáját. Jelenleg így áll a helyzet, bár hozzá kell tenni, hogy egy-egy választás során csak a szenátori helyek egy részét érinti a voksolás:

Trump megnyerte Floridát

Trump magabiztosan hozta Floridát, az Egyesült Államok harmadik legnagyobb államát, és ezzel 30 elektori szavazatot szerzett.

Trump minden választási ciklusban növelni tudta az előnyét Floridában: 2016-ban 1,2 százalékponttal, 2020-ban 3,2 százalékponttal nyerte meg az államot. Idén ennél is sokkal nagyobb különbséggel fog nyerni: 79 százalékos feldolgozottságnál

11 százalékponttal veri Harrist. Az idős fehér szavazókból, diplomával nem rendelkező választókból, köztük a jobbra tolódott latinókból álló választási koalíciója következetesen mellette szavaz.

(The New York Times)

Újabb államokat osztott ki az AP

Továbbra sincs nagy meglepetés:

  • Mississippi, Tennessee, Oklahoma és Alabama Trumphoz megy,
  • Maryland, Connecticut, Massachusetts és Rhode Island Harrishez megy.

Az AP egyébként egy VoteCast nevű rendszert üzemeltet, ahol 50 ezer segítő nézi a helyi számlálásokat, és azokat az államokat adják oda, ahol 15 százalék felett vezet egy jelölt.

Ohióban és Virginiában Harris vezet

A 17 elektori szavazatot érő Ohióban, ahol az elmúlt két választást Trump nyerte, Kamala Harris vezet: 15 százalékos feldolgozottságnál a demokrata jelölt a voksok 56 százalékát szerezte meg, míg Trump 43 százalékon áll. Trump alelnökjelöltje, JD Vance ennek az államnak a szenátora. Ohio azután került a kampány középpontjába, hogy Trump az elnökjelölti vitán arról beszélt, hogy egy állambeli kisvárosban, Springfieldben a haiti bevándorlók macskákat és kutyákat esznek. Ezeket a vádakat azóta sem sikerült igazolni.

Virginiában, ahol a demokraták számítanak esélyesnek, szintén Harris áll az élen: 22 százalékos feldolgozottságnál 54,6 százalékon áll, Trump pedig 43,4 százalékon. A győztes 13 elektori szavazattal lesz gazdagabb.

(Reuters)

A republikánusok elcsentek egy szenátusi helyet a demokratáktól

Jim Justice, Nyugat-Virginia népszerű republikánus kormányzója az Associated Press szerint könnyedén nyerte az állami szenátusi választást.

A 73 éves Justice a független Joe Manchin helyére ül be, aki nemrégiben kilépett a Demokrata Pártból, miután Joe Biden számos gazdasági javaslatának tett keresztbe. Miután Justice beszállt a versenybe, Manchin úgy döntött, nem indul újra.

Justice Glenn Elliottot, Wheeling korábbi demokrata polgármesterét győzte le. Nyugat-Virginia következő kormányzója Patrick Morrisey republikánus főügyész lesz.

Az AP szerint Phil Scott, Vermont republikánus kormányzója is marad a székében.

(The New York Times)

Nyugat-Virginia Trumpé

Itt a várakozásoknak megfelelően a republikánus jelölt győzött, ami 4 elektori szavazatot ért. Az államot a CNN, a Reuters és az AP is neki adta.

Az első exit pollok szerint a demokrácia kérdése a választók egyik legfontosabb problémája

Meglepő adat, hogy a korai exit pollok szerint a „demokrácia helyzete” körülbelül ugyanannyi szavazó számára volt a legfontosabb kérdés, mint a gazdaság. A gazdaság szinte mindig az első helyen szerepel. A demokrácia kérdése azonban egyelőre megelőzi az abortuszt, amely a demokraták számára kulcskérdés, és a bevándorlást is, amely a republikánusok egyik fő kampánytémája volt.

Az egyelőre nem világos, hogy a választás kimenetelére mindez milyen hatással lesz. A Capitolium 2021. január 6-ai ostroma óta jellemzően a demokraták tűzik a zászlajukra a demokrácia kérdését, de különböző okokból a republikánusok is fontos kérdésként szokták megjelölni.

(Washington Post)

Floridában és Georgiában is Trump vezet

Floridában, amely most már Trump otthona, a volt elnök 53,7 százalékon áll 53 százalékos feldolgozottságnál, Harris pedig 45,4 százalékon. Itt egy demokrata győzelem nagy meglepetés lenne.

Giorgio Viera / AFP

Ennél jóval érdekesebb Georgia, amely az egyik billegő állam. Ott mindössze 3 százaléknál tart a feldolgozottság, Trump 51 százalékon áll, Harris pedig 48,5 százalékon. Ez tükrözi azt a rendkívül szoros eredményt, amely a választást megelőző közvélemény-kutatások során is jellemző volt.

Újraválasztották Bernie Sanderst

Bernie Sanders, aki korábban kétszer is megpályázta a demokrata elnökjelöltséget, megnyerte az államában megrendezett szenátorválasztást. Sanders függetlenként szokott indulni (és nyerni) Vermontban, de a szenátusban a demokrata frakcióban ül. A testületnek 2006 óta tagja.

Nathan Morris / NurPhoto / NurPhoto / AFP Bernie Sanders 2024. október 27-én.

Vermont három elektori szavazatát Kamala Harris húzta be.

Indiana a várakozásoknak megfelelően republikánus szenátort és kormányzót is választott, Jim Banks és Mike Braun személyében.

Az állam 11 elektori szavazatát Donald Trump nyerte.

(AP)

Harrisre szavazott a vermonti republikánus kormányzó

Phil Scott, Vermont republikánus kormányzója újságírói kérdésre elmondta, hogy Harrisre szavazott a pártja jelöltje helyett.

Scott a szavazóhelyiség előtt azt mondta, hogy „nem volt jó a pártom jelöltje ellen szavazni”, de arra a következtetésre jutott, hogy „az országot a párt fölé kell helyezni”.

Scott már 2020-ban is a demokrata jelölt, Joe Biden mellett tette le a voksát.

(AP)

Olvasói sztorik