Nagyvilág

Elemzés: Mindegy, hogy ki lesz az amerikai elnök, a magyar-kínai kapcsolatokat egyik sem nézné jó szemmel

AFP PHOTO / Orbán Viktor - X
AFP PHOTO / Orbán Viktor - X

Donald Trump győzelme gyengítheti kelet- és közép-európai régió biztonságát Trump NATO-hoz és Oroszországhoz való pragmatikusabb hozzáállása miatt, Kamala Harris elnöksége alatt viszont az Egyesült Államok elkötelezett partneri szerepe megerősödhetne régióban, különösen a biztonságpolitika, kereskedelem és demokratikus kormányzás terén – olvasható a Grayling, a közügyekkel is foglalkozó nemzetközi kommunikációs ügynökség friss tanulmányában.

Véleményük szerint összességében a közép- és kelet-európai országoknak egy bizonytalanabb és valószínűleg kevésbé támogató transzatlanti kapcsolatrendszerben kellene eligazodniuk egy újabb Trump-kormányzat alatt, míg Harris politikai szinten megnyugvást nyújtana a régiónak az orosz agresszióval szembeni amerikai támogatás folytonossága miatt és nagy valószínűséggel szorosabbra fűzné az Egyesült Államok és az EU közötti együttműködést, előmozdítva a közös értékek és célok érvényesítését az Atlanti-óceán mindkét oldalán.

A Grayling azt is megvizsgálta, hogy az elnökválasztás eredménye milyen hatással lenne a bilaterális kapcsolatokra. Magyarország esetében arra jutottak, hogy

Magyarország Kínával való erősödő kapcsolata egy Harris- és egy Trump-kormányzattal is konfliktusforrást jelentene,

beleértve a kínai finanszírozású Budapest–Belgrád vasutat, a kínai bankoktól felvett, 1 milliárd eurós kölcsönt, illetve a kínai akkumulátor- és elektromosautó-gyárak bevonzását. Függetlenül attól, hogy ki nyeri a választást, amennyiben az amerikai külügyminisztériumban a Kína-ellenes hangok fognak felerősödni, továbbra is feszült maradhat a magyar–amerikai viszony.

Más szempontból azonban lehetnek különbségek. Az elemzés szerint egy demokrata kormányzat alatt Magyarország Washington fokozott kritikáival számolhat, különösen a jogállamiság kérdéseivel, a magyar Szuverenitásvédelmi Hivatal működésével, valamint a LGBTQ+-jogokkal kapcsolatban, míg egy második Trump-ciklus során valószínűleg nyílt támogatást élvezhetne a magyar kormány, társadalmi-kulturális kérdésekben.

A tanulmány Lengyelországgal kapcsolatban arról ír, hogy Trump győzelme esetén a Varsó és Washington közötti kapcsolat jelentősen romolhat és a 2023-ig hatalmon lévő lengyel Jog és Igazságosság párt, valamint a lengyel elnök, Andrzej Duda elnök jövője az amerikai választások kimenetelétől függhet.

Ha Donald Trump nyer, akinek veje Belgrádban luxusingatlanok építését tervezi, akkor a Szerbia és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok várhatóan tovább fognak erősödni. Európa-párti elemzők szerint Harris esetleges győzelme viszont hosszú távon több előnyt kínálhat, mivel valószínűleg fokozottabb követeléseket eredményezne a szerb társadalom további demokratizálására, valamint a keleti partnerektől, például Oroszországtól és Kínától való határozottabb elhatárolódásra vonatkozóan – írja a Grayling.

A legfontosabb kérdés, persze, Ukrajna helyzete, hiszen a nemzetközi segélyeknek körülbelül a 62 százalékát az Egyesült Államok biztosítja. Harris győzelme és egy demokrata többségű kongresszus esetén jelentős változásokra nem kell számítani, azonban, ha Harris nyer, de mindkét ház a republikánusok irányítása alatt fog állni, akkor késések léphetnek fel az Ukrajnának nyújtott segélyekben. Trump győzelme esetén a legvalószínűbb forgatókönyv amerikai nyomásgyakorlás lenne az ukrán–orosz tárgyalások megkezdésére – Washington várhatóan a katonai és pénzügyi támogatás csökkentésével próbálná a helyzetet befolyásolni –, olvasható az elemzésben.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik