29 országban legalább minden második ember (56 százalék) gondolja úgy, hogy az abortusznak legálisnak kell lennie, és az emberek több mint negyede szerint semmilyen esetben sem szabadna megtiltani azt – derül ki az Ipsos közvélemény-kutatásából, amelyben Magyarország is részt vett.
Az egyes országok és kontinensek között azonban jelentős különbségek vannak.
A művi terhesség-megszakítás támogatottsága Ázsiában a legalacsonyabb: Indonéziában és Malajziában az emberek kevesebb mint egyharmada gondolja úgy, hogy az abortusznak legálisnak kellene lennie.
Összességében a megkérdezettek 27 százaléka mondta azt, hogy minden esetben támogatná az abortusz legalizálását, míg 29 százalék valamilyen feltételt szabna, 28 százalék azonban részben vagy teljesen megtiltaná. A legnagyobb arányban a svédek támogatják a teljes szabadságot, de a magyarok 35 százaléka is így vélekedik, ami szinte pontosan megegyezik a németek, a belgák és a britek álláspontjával. Összességében azonban a magyarok némileg engedékenyebbek az abortusszal szemben, mint például a németek (72 százalék – 69 százalék), és az eljárás engedélyezését elutasítók aránya is nálunk alacsonyabb (13 százalék – 19 százalék).
Az adatokból kitűnik egy érdekes részlet is. Míg a megkérdezett japánok 46 százaléka valamilyen formában támogatja az abortusz lehetőségét, kiemelkedően magas, szintén 46 százalék azoknak az aránya, akik nem tudtak vagy nem akartak válaszolni erre a kérdésre. Ez annak a jele lehet, hogy az abortusz témája tabunak számít az ázsiai országban, és az emberek nem szívesen nyilvánítanak véleményt róla. Eközben a vizsgált országokban az embereknek összesen kevesebb mint a negyede tagadta meg a válaszadást.
Egy 2021-es cikkünkben már írtunk a témáról az Ipsos akkori felmérése alapján és egy ábrában külön kiemeltük a részt vevő európai országokat. Bár ahhoz képest érzékelhető némi visszaesés a támogatottságban, a kérdésfeltevés módszere is változott, így nem lehet kizárni azt, hogy a mostani eredmény ennek köszönhető.
Az mindenesetre látszik, hogy 2022-höz képest hibahatáron belüli emelkedést mértek a magyarok abortuszhoz való hozzáállásával kapcsolatban, így
Ezt támasztja alá az is, hogy a rendelet után még nőtt is az abortuszok száma.
A felmérésben megkérdezték azt is, hogy milyen esetekben kellene mindenképpen engedélyezni az abortuszt. Globálisan a legnagyobb támogatottsága annak volt, hogy ha a terhesség veszélyezteti az anya egészségét vagy életét (78 százalék), míg abban az esetben, ha a terhesség nemi erőszak eredménye, 72 százalék támogatta a beavatkozást.
hozzá kell azonban tenni, hogy az anya egészségének veszélyeztetése és a szexuális erőszak is nagymértékben elfogadható indoknak (81 százalék, 78 százalék) számít a magyarok körében.
Demográfiai csoportok szerint nézve az összes országban a vizsgáltak közül a legidősebb, most 59 – 75 év közötti (boomer) korosztályban a legmagasabb a legális abortusz támogatottsága (64 százalék), míg a 27 – 41 évesek (millenniálok) esetében a legalacsonyabb, 52 százalékos. A magasabban képzettek esetében magasabb a támogatottság, viszont a művi terhesség-megszakítást teljes mértékben elutasítók aránya minden végzettségi csoportban pontosan ugyanakkora.
Ilyen téma esetében érdekes szempont a nemek közötti véleménykülönbség.
míg a férfiaknál 42 százalék a támogatók aránya. Eközben a férfiak 33 százaléka, a nőknek viszont csak a 25 százaléka véli úgy, hogy nem vagy csak kivételes esetben lenne szabad engedélyezni az abortuszt.
Az Ipsos megnézte azt is, hogy az egyes országokban hogyan viszonyulnak egymáshoz a női és férfi vélemények. A legnagyobb, 19 százalékpontos különbséget Franciaországban mérték, ahol a nőknek a 65, de a férfiaknak csak a 46 százaléka támogatta azt, hogy minden egyes esetben legyen legális az abortusz. Magyarországnál 18 százalékpontos volt a különbség, itt a válaszadó nők közel fele ért egyet a korlátozás nélküli engedélyezéssel, a megkérdezett férfiaknak azonban csak a negyede. Összesen kilenc olyan ország volt, ahol 10 százalékpontnál nagyobb volt az eltérés, de például Belgiumban semmilyen különbség nem volt.
Bár a legtöbb vizsgált országban a legális abortuszt támogatják, a kutatásban nem engedélyezett terhesség-megszakítással kapcsolatban is szerepeltek kérdések. Így például rákérdeztek arra, hogy illegális beavatkozás esetén kit kellene büntetni. Átlagosan a válaszadók fele elutasította annak lehetőségét, hogy az abortuszon áteső nőt büntessék meg, azonban jelentős különbségek vannak az országok között. Indonéziában a megkérdezettek 65 százaléka büntetné a nőt, míg Japánban csak a 9 százaléka. Magyarország hátulról a negyedik, 16 százalékkal.
Ennél magasabb az aránya azoknak, akik az illegális abortuszt végző személyt büntetnék (átlag: 45 százalék, Magyarország: 35 százalék), és azoké is, aki a terhesség-megszakítás megszervezésében részt vevő személyt vagy személyeket vonnák felelősségre (átlag: 43 százalék, Magyarország: 34 százalék). Összességében elmondható, hogy nem engedélyezett abortusz esetén az emberek többsége nem érezné felelősnek a pácienst.