A tudatosan rágalmazó tartalmakat sugárzó, külföldi finanszírozású Voice of Democracy (A demokrácia hangja, VOD) rádió leállítása nem ássa alá a délkelet-ázsiai ország „virágzó sajtószabadságát” – közölte a kambodzsai nemzetközi együttműködési és külügyminisztérium szóvivője egy keddi sajtótájékoztatón.
Az MTI híre szerint a minisztérium szóvivője nyilatkozatában határozottan visszautasította egyes külföldi nagykövetségek „politikai indíttatású, előítéletes aggályait” a VOD rádió engedélyének visszavonásával kapcsolatban.
Egy szabályszegő szervezet elleni közigazgatási eljárás nem ad okot az aggodalomra
– tette hozzá a szóvivő.
Szerinte inkább „az emberi- és szabadságjogok lényegét aláaknázó dezinformációk elterjedése és a rágalmazások növekvő száma” kellene, hogy aggassza az embereket.
A szóvivő azt állította és sajnálatosnak nevezte, hogy elfogult narratívájuk miatt az említett nagykövetségek szemet hunytak afelett, hogy a VOD megsértette a kambodzsai kormány becsületét és tekintélyét, valamint az újságírás szabályait is. Kifogásolta, hogy a hírportál a sajtótörvény rendelkezéseire hivatkozva megtagadta „a rágalmak” kiigazítását.
Az úgynevezett szabad és független sajtó sem teszi lehetővé, hogy büntetlenül megszegjék a törvényt, és a függetlenség sem választható el a felelősségtől és az elszámoltathatóságtól. Megalapozatlan és előítéletes dolog azt állítani, hogy a (VOD) tényeken alapuló tudósítást nyújt
– fogalmazott.
A külügyi szóvivő azt követően nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok és más nyugati országok aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy hétfőn „súlyos szakmai kötelességszegésre” hivatkozva a kambodzsai tájékoztatási minisztérium visszavonta a rádió működési engedélyét.
A BBC híre szerint azután záratták be a lapot, hogy 100 ezer dolláros segélycsomagról szóló döntést Hun Szen miniszterelnök fia, a kambodzsai hadsereg főparancsnok-helyettese, Hun Manet írta alá, pedig a kormányfőnek kellett volna.
A lap kiadója, a CCIM több nyugati nagykövetségtől, valamint olyan jogvédő és sajtószabadsággal foglalkozó csoportoktól kapott támogatást, mint a Riporterek Határok Nélkül és a Transparency International.
Sok kambodzsai megfigyelő szerint ez a VOD számított a legnagyobb elérésű független hírportálnak az országban, miután 2017-ben és 2018-ban a kormány több független újsággal is leszámolt.
A délkelet ázsiai országban idén júliusban rendeznek parlamenti választást.