– derül ki az Ipsos friss, nemzetközi közvélemény-kutatásából. Míg az előző, május elején ismertetett felmérésben a megkérdezettek 65 százaléka mondta azt, hogy nincs jó úton Magyarország, a június végén, július elején készített felmérésben már 77 százalék nyilatkozott ugyanígy. És bár a világátlag is romlott, az mindössze két százalékponttal, hazánk viszont – Nagy-Britanniával együtt – a legnagyobb visszaesést könyvelhette el a közhangulatban.
A világot leginkább aggasztó problémák továbbra is inkább gazdasági jellegűek, de amíg májusban az inflációt 32 százalék említette, júliusra már 6 százalékponttal többen. Tavasszal a magyarok szinte ugyanakkora mértékben aggódtak az infláció és a szegénység miatt, júliusra viszont átvette a vezetést az infláció, és két százalékponttal nőtt a korrupcióval kapcsolatos aggodalom is.
A felmérés alapján a magyarokat kevésbé aggasztó dolgok között találjuk a klímaváltozást (10 százalék), a koronavírust (4 százalék), valamint az egyes országok között katonai konfliktust (8 százalék). Ez utóbbi a még mindig zajló ukrajnai háború fényében okozhat némi meglepetést, főleg, hogy Európában egyedül nálunk hirdetett a kormány háborús vészhelyzetet, miközben a lengyel és a német válaszadók sokkal inkább tartanak a háborútól (31 százalék és 29 százalék). Igaz, esetükben is látható a visszaesés májushoz képest.
Magyarországon a gazdasági helyzettel kapcsolatos hanyatlás a legnagyobb,
ami az Ipsos mérései alapján 2017 júliusa óta a legrosszabb eredmény. Még a 2020-as és 2021-es, pandémiás években is csak megközelítettük ezt az arány, a 2019 júliusi, 60 százalékhoz képest pedig igen látványos visszaesés.
Ez az eredmény azt is jelenti, hogy ez elégedetlenek aránya bőven a globálisan mért 68 százalék fölött van. A felmérésben részt vevő európai országok közül a spanyolok pesszimizmusa mérhető a miénkhez, megelőzve Nagy-Britanniát, Franciaországot, Olaszországot, Lengyelországot és Belgiumot, míg a németeknél nagyjából fele-fele arányban vannak az optimistákkal, Svédországban pedig többen vannak azok, akik szerint jó állapotban van az ország gazdasága.