A Kreml azonnali hatállyal megtiltotta, hogy Kisida Fumio japán kormányfő és további 62 japán állampolgár belépjen Oroszország területére. Az intézkedés a háború miatt hozott japán szankciókra adott válasz.
Az orosz külügyminisztérium keddi közleményében úgy fogalmazott, hogy Kisida kormánya példátlan oroszellenes kampányt folytat, és fenyegeti, rágalmazza Oroszországot, Tokió tevékenysége pedig tönkreteszi a jószomszédi viszonyt, károkat okoz az orosz gazdaságnak, továbbá rontja az Oroszországról alkotott képet.
A kormányfő mellett Hajasi Josimasza japán külügyminiszter, több parlamenti képviselő, médiamogulok és újságírók is felkerültek a fekete listára.
Japán a nyugati partnereihez csatlakozva több büntetőintézkedéssel sújtotta Oroszországot a február 24-én indított ukrajnai háború miatt, de Moszkva és Tokió között a Kuril-szigetek hovatartozása miatt is kiéleződött a feszültség. A Kuril-szigetek 1300 kilométer hosszan terül el a japán Hokkaidótól az orosz Kamcsatka-félszigetig. A szigetcsoport a második világháború óta Oroszországhoz tartozik, de Japán igényt formál a négy legdélebbi szigetre, Kunasirra, Iturupra, Sikotanra és a Habomai-szigetcsoportra, amelyeket Északi Területeknek nevez. Ez a területi vita az oka annak, hogymég mindig nem született meg a második világháborút lezáró békeegyezmény a két ország között.
Moszkva márciusban megszakította a szigetcsoport helyzetének rendezését célzó japán-orosz béketárgyalásokat, ezzel szemben Tokió áprilisban megerősítette igényét a vitatott hovatartozású területre diplomáciai Kék Könyvében, amelyben 2003 óta először mondta ki, hogy Oroszország illegálisan foglalta el a négy legdélibb szigetet.