Nagyvilág koronavírus

2020 tavaszán is szabályellenesen buliztak a brit miniszterelnöki hivatalban

Tolga AKMEN / AFP
Tolga AKMEN / AFP

Kedden kiszivárgott belső feljegyzések szerint a brit kormány által 2020 tavaszán elrendelt első járványellenes zárlat idején rendeztek nagyszabású kerti összejövetelt a londoni miniszterelnöki hivatalban. Az ügyben, amely néhány héten belül a második hasonló botrány, a Scotland Yard is felvette a kapcsolatot a kabinetirodával – írja az MTI. Az ügyet az ITV brit kereskedelmi televízió hozta nyilvánosságra, miután eljutott hírszerkesztőségéhez egy email, amelyben Martin Reynolds, Boris Johnson miniszterelnök személyi titkára hív meg tisztviselőket 2020. május 20-ra egy kerti partira.

A BBC közszolgálati médiatársaság kedden idézett forrásai szerint a rendezvényen hozzávetőleg 30-an vettek részt, köztük Johnson és felesége, Carrie Symonds is. A BBC megkeresésére a Downing Street 10. egyelőre nem adott felvilágosítást arról, hogy a kormányfő valóban jelen volt-e a partin.

A koronavírus-járvány első hullámának megfékezésére 2020. március 23-án elrendelt angliai korlátozások értelmében – amelyek a kerti parti idején még érvényben voltak – kettőnél több, nem egy háztartásban élő ember szabadtéren sem tartózkodhatott egymás társaságában, és a nem együtt élő családtagok, ismerősök otthonukban sem látogathatták egymást.

Néhány héten belül ez a második hasonló botrány Johnson körül. Decemberben nyilvánosságra került, egybehangzó sajtóértesülések szerint 2020 végén, a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt újabb szigorú korlátozások megsértésével karácsonyi partit rendeztek a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban.

Boris Johnson többször is határozottan cáfolta, hogy a Downing Street-i stáb bármilyen akkori előírást megsértett volna, de a partiról szóló értesülések azóta is makacsul tartják magukat.

A kedden kipattant újabb botrány után a londoni rendőrség közölte, hogy „az ügyről napvilágot látott széleskörű médiabeszámolók nyomán” kapcsolatba lépett a brit kormány munkáját összehangoló kabinetirodával. A Scotland Yard egyelőre nem tért ki arra, hogy indul-e az ügyben hivatalos rendőrségi vizsgálat.

Újabb ütés a toryknak

A kormányzó brit Konzervatív Párt prominens képviselői közül az elmúlt időszakban többen is figyelmeztették Johnsont a párton és a szavazótáboron belül erősödő elégedetlenségre. Az elégedetlenség egyik kirívó jelzése volt, hogy a konzervatívok egy decemberi időközi választáson vereséget szenvedtek egy olyan választókörzetben, amelynek korábban mindig tory képviselője volt.

A nyugat-angliai North Shropshire választókerületben a harmadik legnagyobb országos parlamenti párt, a Liberális Demokraták jelöltje, Helen Morgan győzött. Ez a térség az 1830-as évek óta létezik parlamenti választókerületként, és az azóta eltelt csaknem két évszázadban mindig konzervatív párti képviselője volt.

Az időközi választást ráadásul szintén egy politikai botrány miatt kellett kiírni: a korábbi tory képviselő, Owen Paterson komoly lobbibotrányba keveredett, és az ellene indult parlamenti vizsgálat közepette novemberben lemondott képviselői mandátumáról.

A Konzervatív Párton belüli elégedetlenség markáns megnyilvánulása volt az is, hogy a kormány a tory frakció hosszú ideje nem tapasztalt méretű lázadása közepette, ellenzéki szavazatokkal tudta csak jóváhagyatni december végén a londoni alsóházban az omikron koronavírus-változat terjedésének megfékezését célzó kormányzati intézkedéseket.

Rendkívüli elégedetlenséget jelezett a ConservativeHome nevű független, de a Konzervatív Párthoz közel álló befolyásos online politikai fórum minapi felmérése is. A párttagság körében elvégzett vizsgálat azt mutatta ki, hogy Johnson támogatottságának nettó egyenlege – vagyis a támogatók és az elégedetlenek százalékos arányának különbsége – mínusz 33,8. Ez Boris Johnson eddigi legrosszabb népszerűségi mutatója azóta, hogy 2019-ben miniszterelnökként hivatalba lépett.

Koronavírus

Ajánlott videó

Olvasói sztorik