Nagyvilág europoli

Deutsch Tamás után a többi fideszes EP-képviselőt is felfüggeszthetik

MTI/Mohai Balázs
MTI/Mohai Balázs

Egyre valószínűbb, hogy hamarosan kenyértörésre kerül a sor az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti csoportja és a fideszes EP-képviselők között – írja a Népszava. A lap információi szerint Az EPP elnökségének pénteki ülésén megszületett a döntés az eljárási szabályzat módosításáról, amely lehetővé tenné a csoportos kizárást és felfüggesztést, amelyre jelenleg nincs mód.

Kapcsolódó
Az egész Fidesz-frakciót kizárná az Európai Néppárt
Már egy munkacsoportot is létrehoztak.

A végleges szöveg még nincs meg, de gyorsan elkészülhet, és már akár jövő szerdán el is fogadhatják. Az EPP-ben nem számítanak hosszú vitára, mert széles konszenzus övezi a tervezetet.

A kizáráshoz a jövőben azonban már nem sima többség, hanem kétharmados fog kelleni. Kivéve, ha olyan párt tagjáról van szó, amelyet már kizártak, vagy felfüggesztettek. Azaz a fideszes képviselők akár a szavazatok 50 százaléka plusz egy vokssal kizárhatók, vagy felfüggeszthetők lennének.

Deutsch Tamást azután függesztették fel, hogy Manfred Weber frakcióvezetővel kapcsolatban gestapózott egyet. Az EP-képviselő hiába kért bocsánatot, felfüggesztették, és a Népszava EPP-s forrásai szerint a fideszes képviselők is erre a sorsra juthatnak a tervezet elfogadása után.

A felfüggesztett képviselők nem tölthetnének be pozíciókat sem az EP-ben, sem a frakcióban, nem vállalhatnának jelentéstevői megbízatást és nem kaphatnának pénzügyi támogatást a politikai csoporttól. De a korábbi javaslatokkal szemben nem fosztanák meg őket a felszólalási lehetőségektől a szakbizottságokban és a plenáris ülésen, mert az jogilag támadható lépés lenne.

Trócsányi László az eldurvuló vita hevében péntek délelőtt azt mondta, hogy beperelnék a Néppártot az Európai Bíróságon, ha kizárnák a Fideszt.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik