Egy exit poll-felmérés szerint a kormányzó Nur Otan (Haza Pártja) a szavazatok több mint kétharmadát, 71,9 százalékát szerezte meg a vasárnap tartott kazahsztáni parlamenti választáson, amelyet bojkottált az ellenzék – jelentette az MTI beszámolója szerint a Kazinform állami hírügynökség.
A törvényhozásba bekerült még a Kazahsztáni Demokratikus párt, az Ak Zsol (Világos út) és a Kazah Néppárt. Mindkettő lojális a jelenlegi hatalomhoz. A választási küszöb 7 százalékos volt.
Négy évvel ezelőtt a Nur Otan a szavazatok 82 százalékát kapta meg.
A választásokat bojkottálta az ellenzék vezető ereje, a kazah Szociáldemokrata Párt, az ugyancsak ellenzéki Demokrata Pártnak pedig nem sikerült regisztráltatnia magát a választásokra.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői szerint a voksolás nem felelt meg a demokratikus normáknak, a Türk Tanács választási megfigyelői szerint azonban a választások a demokrácia emelkedő szintjéről tanúskodtak. A türk nyelvű államokat tömörítő Türk Tanácsnak tagja Törökország, Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán és Üzbegisztán. Magyarországnak 2018 óta megfigyelői státusza van a tanácsban.
Az ellenzéki bojkott és a járvány miatt a négy évvel ezelőtti választásokhoz képest alacsonyabb részvétel mellett tartották meg a parlamenti választásokat. A központi választási bizottság adatai szerint 63,3 százalékos volt a részvétel a 11,9 milliós közép-ázsiai országban. Az első hivatalos részeredmények a nap folyamán várhatók.
Vasárnap a hatóságok tucatnyi tüntetőt vettek őrizetbe, akik az ellenzék jelszavait skandálták, és választási bojkottra szólítottak fel. Tiltakoztak Nursultan Nazarbajev volt elnök politikai befolyása ellen is.
A harminc évig hatalmon lévő Nazarbajev két éve, 2019 márciusában mondott le államfői tisztségéről, de megfigyelők szerint politikai befolyása továbbra is jelentős. Utóda a parlamenti felsőház addigi elnöke, Kaszim-Zsomart Tokajev lett. A 2019 júniusában tartott elnökválasztáson Tokajev nyert. Az akkori választásokat követően számos városban tüntetések robbantak ki. Több száz embert vettek őrizetbe.
A mostani parlamenti választásokon a koronavírusjárvány miatt szigorú szabályokat vezettek be. A választók csak kesztyűben és szájmaszkkal léphettek be a szavazóhelyiségekbe.