Nagyvilág

Peking megfenyegette Londont a hongkongiaknak felajánlott brit állampolgárság miatt

Londonnak viselnie kell majd annak következményeit, hogy zöld utat ad a brit állampolgárság megszerzésére az erre jogosult hongkongiak számára – figyelmeztetett fenyegetésnek is beillő szavakkal Csao Li-csien kínai külügyi szóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján.

Hozzátette:

Kína fenntartja a jogot, hogy ellenlépéseket tegyen az Egyesült Királysággal szemben, de részletekbe nem bocsátkozott.

Boris Johnson brit miniszterelnök szerdán egyenes utalást tett arra, hogy London elindítja a szükséges folyamatot, miután leszögezte: a kínai kormány által elfogadott és bevezetett nemzetbiztonsági törvény súlyosan megsérti a Hongkong státusát rögzítő, 1984-ben aláírt kínai-brit közös deklarációt. A felajánlás értelmében a brit kormány lehetővé teszi a nagy-britanniai tartózkodást és munkavállalást azoknak a hongkongiaknak, akiknek úgynevezett brit tengerentúli státusuk van, azzal a céllal, hogy végül brit állampolgárságért folyamodhassanak.

A szükséges jogosultsággal közel 3 millió hongkongi rendelkezik.

A kedden elfogadott, majd azonnal törvényi erőre lépő nemzetbiztonsági törvény hongkongi demokráciapárti aktivisták, valamint egyes külföldi kormányzatok szerint tovább gyengíti a város autonómiáját, amelyet Peking az “egy ország, két rendszer” elvének megfelelően szavatol a különleges közigazgatási státusú városnak azóta, hogy Hongkong 1997-ben a brit gyarmati uralom alól visszakerült Kínához.

Peking mindazonáltal leszögezte, hogy a törvény csak rendzavarók kis csoportja ellen irányul, és a szakadár törekvéseket, a felforgató tevékenységet, a terrorizmust, valamint a külföldi felek Hongkong belügyeibe avatkozását hivatott megakadályozni.

„Ez Hongkong vége, a terror rémuralmának kezdete”
Kína olyan törvényt vezetett be, ami súlyosan korlátozza a városállam autonómiáját, és komoly fenyegetést jelent a demokráciapárti tüntetőkre.

Kiemelt kép: Rendőrök őrizetbe vesznek egy tüntetőt a kiadatási egyezmény elleni tiltakozások kezdetének első évfordulóján tartott nagygyűlésen Hongkongban 2020. június 9-én. A Kínához 1997-ben visszacsatolt, különleges közigazgatási státuszú Hongkongban hónapokon át tömegek vonultak utcára – becslések szerint egymillióan – a később visszavont kiadatásitörvény-tervezet miatt.
MTI/EPA/Jerome Favre

Ajánlott videó

Olvasói sztorik