A Bákó megyei Dormánfalva (Darmanesti) önkormányzata román katonasírokat hozott létre Úzvölgye magyar katonai temetőjében. Erről először a Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület számolt be Facebook-oldalán. Dormánfalva nem kért engedélyt a temetőt fenntartó, gondozó Csíkszentmárton önkormányzatától.
Május 17-én avatják fel az első és második világháborúban elesett román katonák emlékhelyét, de az 1944. augusztus-szeptemberében zajló úzvölgyi harcokban nem vettek részt román alakulatok – írja a Székelyhon.ro. Az úzvölgyi haditemetőt a Bákó megyei Dormánfalva és a Hargita megyei Csíkszentmárton is magáénak tekinti. A vita évek óta tart – közölte a portállal Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere.
Szerinte a ma is érvényes törvény értelmében Úzvölgye közigazgatásilag Csíkszentmártonhoz tartozik, a temető egy 2010-es kormányhatározat a település közvagyona, amit most Dormánfalva akar „elsajátítani”, arra hivatkozva, hogy a bákói kataszter szerint Dormánfalva része.
A temetőt 1917 novemberében nyitotta az osztrák-magyar hadsereg, amikor a románokkal már nem is háborúztak.
Gergely András úgy látja, mindez egy szimbolikus borstörés az orruk alá, amellyel azt mutatják, hogy
még a halottainkat sem tisztelik. Ez egy nagyon aljas megoldás, hiszen ha annyira szerettek volna egy román temetőt, meg lehetett volna keresni a román katonák sírjait, és ott létesíteni egyet ebből a pénzből.
Volt román temető a közelben, csak nem ott, de nyilván könnyebb volt egy kész, gondozott temetőben kialakítani a román parcellát, mint újat létesíteni – tette hozzá a polgármester, szerinte lehetett volna civilizált megoldást találni, ha előzőzetesen megkeresik őket.
Kiemelt kép: MTI/Kátai Edit