Nagyvilág

Trump az atommal is szórakozik

Az USA felmondja a közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló megállapodást. Moszkva válaszolt.

Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok felmondja a rövid és közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló megállapodást (INF), mondván, Oroszország megsérti az 1987-ben aláírt egyezményt.

Trump a nevadai Elkóban tett kampánykörútja után közölte döntését, részletekbe nem bocsátkozott.

Így fogalmazott:

Felbontjuk a szerződést, majd fegyvereket fogunk fejleszteni, hacsak Oroszország és Kína nem egyezik bele egy új megállapodásba. Oroszország megsértette a szerződést, mégpedig sok éven keresztül. Nem tudom, elődöm, Barack Obama miért nem tárgyalt ez ügyben az oroszokkal, s miért nem hátrált ki a szerződésből.

A The New York Times emlékeztetett arra, hogy a Trump-kormányzat régi szándéka a kilépés e szerződésből, melynek egyik oka, hogy a dokumentum megakadályozta Washingtont olyan új fegyverzetek telepítésében, melyekkel ellensúlyozhatná Kína közepes hatótávolságú fegyverzetének növekvő arzenálját.

Oroszország korábban kilátásba helyezett válaszlépéseket. Egy éve Vlagyimir Putyin orosz elnök Szocsiban arról beszélt, hogy országa „haladéktalanul és szimmetrikus módon” reagál majd, ha az Egyesült Államok felmondja a szerződést.

Az INF-szerződést – Szerződés az Amerikai Egyesült Államok és a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége között a közepes és rövid hatótávolságú rakétáik felszámolásáról – Washingtonban írta alá Ronald Reagan amerikai elnök és Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió Kommunista Pártjának főtitkára 1987. december 8-án. Az amerikai szenátus fél évvel később, 1988. május 27-én ratifikálta, és a moszkvai június elsejei ellenjegyzést követően lépett életbe.

A szerződés földi indítású hagyományos és nukleáris robbanófejekkel felszerelt közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákról és robotrepülőgépekről rendelkezett. A hatótávolságot 500-5500 kilométerben határozták meg. Az egyezmény, mely mérföldkő volt a hidegháború lezárásában, megtiltotta az ilyen eszközök gyártását, birtoklását és tesztelését.

Megszólaltak az oroszok: teljes a zűrzavar a nukleáris fegyverek terén

Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes vasárnap úgy nyilatkozott:

Trump döntése nagyon veszélyes lépés… A nemzetközi közösség minden olyan országa határozottan el fogja ítélni,  amely a biztonság és a stabilitás elkötelezettje.

Rjabkov szerint Washington azért mondta fel az egyezményt, mert az útjában áll globális egyeduralmi törekvéseinek.

Konsztantyin Koszacsov, a szenátus külügyi bizottságának elnöke a Facebookon azt írta:

az amerikai kilépés azt jelenti, hogy „az emberiség teljes zűrzavarral szembesül a nukleáris fegyverek területén”.

Leonyid Szluckij, a képviselőház külügyi bizottságának vezetője alaptalannak nevezte az amerikai vádat, amely szerint Oroszország évek óta áthágja a megállapodást.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik