Érdekes, a mostanság közölt külföldi elemzésektől kissé elütő eszmefuttatás jelent meg az amerikai Bloombergen, ráadásul egy orosz, Leonyid Bersidszkij tollából (újságíró és befektető, 2014ben emigrált Berlinbe). Bersidszkij a felütésben azzal kezd, hogy meglepődik, mennyien hasonlítják Vlagyimir Putyin módszereihez Orbán Viktorét.
A szerző megszólaltatta Gulyás Gergely fideszes politikust, aki eloszlatta a kételyeket: az eleve elrendezett orosz elnökválasztás helyett inkább a bajor tartományi választásra hasonlít a magyarországi, egy-egy nagyon stabilan vezető párttal. Gulyás hozzátette, ez egy normális demokrácia európai értékekkel. Bersidszkij nem cicózik válaszul: felhozza az EBESZ jelentését, miszerint nem volt fair a magyar választás, a kormány mindenségellenes üzeneteit aránytalanul több pénzzel és erőforrással nyomta át, mint az ellenzék.
Újraszámolást! Nem
Megemlíti az újraszámlálást követelő hangokat is hozzátéve, hogy messze nem volt olyan súlyos a helyzet, mint Oroszországban, ahol szerinte a Putyinra leadott voksokból nyugodtan le lehetne hántolni 10 milliót (18 százalékot), mert az hamis szavazat volt. Mindenesetre ott is, itt is az egységes ellenzék hiányzott.
Nem maradhatott ki a nívótlan Figyelő nívótlan listázása sem, megszólalnak a cikkben a listázott civil szervezetek képviselői is. E blokk tanulsága, hogy míg Oroszországban és Törökországban bebörtönzik és/vagy megverik, akik külföldi ellenségtől fogadnak el pénzt, kapnak támogatást, addig Magyarországon csak hatósági zaklatások vannak. Mindezt a nagyobb fokú egyéni szabadságjogokkal magyarázzák.
Médiauralom
Nem maradhat ki a párhuzamokból a média sem. A szerző felsorolja, hogy egyetlen országosan fogható, független tévécsatorna létezik (RTL Klub), a megyei lapok a kormány közelébe bújnak, Simicska Lajos pedig felszántotta a médiaportfolióját. Oroszországban persze rosszabb, Putyin emberei pár hírportál kivételével minden médiumot uralnak.
Így lopnak ők
Végül a korrupciónál talált a cikk írója a legtöbb hasonlóságot a putyini és orbáni rendszer között, mivel mindkét államban központilag felhizlalt, baráti oligarchákhoz került a nagy vagyon. Felidéz egy hazai kutatást is, miszerint azokon a közbeszerzéseken, amiken Orbán legközelebbi oligarchái nyertek, alig volt verseny és magas összegeket fizettek ki. A közpénz kilopásának másik módja pedig az értelmetlen beruházások, pl. egy faluba 11 kilátó. Mindez emlékeztet a putyini korrupció működésére.
Magyarországon szerinte 5-10 százalék közé teszik a korrupt vállalkozások arányát a gazdaságból, Oroszország azonban sokkal korruptabb, ott 10-20 százalék az arány. Miért is jobb nálunk a helyzet? Mert a bíróságok még függetlenek (azt nem teszi hozzá, hogy a Fidesz gyanítható tervei ennek véget vetnének), valamint még mindig akad némi politikai versengés.
Mindenesetre a megszólaltatottak nem tartják valószínűnek, hogy Orbán diktátorrá válik, csupán finoman egyensúlyozni akar kelet és nyugat között. Tudja, hogy egy határt átlépve tényleg egyesülne ellene a teljes ellenzék, és megtámogatva az EU liberálisabb szárnyával, komoly következményekkel nézne szembe.
(Kiemelt kép: MTI Fotó/Koszticsák Szilárd)