Barack Obama csütörtökön jelentette be, hogy 35 orosz diplomatát kiutasítottak Amerikából és két orosz létesítményt bezártak.
- Oroszország azonnal reagált az amerikai szankciókra. A hatóságok elrendelték egy moszkvai iskola bezáratását, ahol az amerikai, brit és kanadai követségek személyzetének gyerekei tanulnak és bezáratták az amerikai követség üdülőjét is Moszkva mellett. Obamát pedig béna kacsának nevezte a washingtoni orosz nagykövetség.
- A legfrissebb hírek már arról szólnak, hogy az orosz külügyminisztérium 35 amerikai diplomata kiutasítására tett javaslatot Vlagyimir Putyin elnöknek. Sőt, a tárca emellett azt is javasolja, hogy tiltsák meg az Egyesült Államoknak két moszkvai létesítmény használatát.
- Putyin ellenben közölte: nem akar kitiltani amerikai diplomatákat és nem fog a „felelőtlen diplomácia szintjére süllyedni”.
- Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint a kiutasítás összesen 96 embert érint.
President Obama expels 35 🇷🇺 diplomats in Cold War deja vu. As everybody, incl 🇺🇸 people, will be glad to see the last of this hapless Adm. pic.twitter.com/mleqA16H8D
— Russian Embassy, UK (@RussianEmbassy) 2016. december 29.
Előzmények
- Júliusban Obama megszellőztette, hogy Moszkva állhat a WikiLeaks által kiszivárogtatott csaknem húszezer e-mail mögött. Ezek rossz fényt vetettek az akkor még a választások nagy esélyesének számító Demokrata Pártra, könnyen lehet, ez is közrejátszott abban, hogy Hillary Clinton elbukta a választásokat.
- Október elején az Egyesült Államok hivatalosan is megvádolta Oroszországot, hogy felelős az amerikai számítógépes rendszerek ellen elkövetett támadásokért. Washington kimondta: Oroszország áll az elnökválasztás befolyásoló hackertámadások mögött.
- A januárban leköszönő amerikai elnök december elején elrendelte az elnökválasztás átvilágítását.
Sakk-matt helyzetben Trump
Kaló Máté, Amerika-szakértő szerint nem véletlen, hogy Obama csak most lépte meg ezeket a szankciókat.
A késlekedésért számos kritika érte az elnököt, ám a választásokhoz túl közel káoszt okozott volna egy ilyen bejelentés, ami a választás legitimitását alapjaiban rengetheti meg. Trumpot december közepén az Elektori Kollégium már hivatalosan is megválasztotta, így a mostani szituáció valószínűleg már nem eredményezhet alkotmányos válságot.
– nyilatkozta a 24.hu-nak az elemző.
A januárban hivatalba lépő Donald Trump csütörtökön úgy reagált a diplomaták kitiltására, hogy az Egyesült Államoknak túl kell lépnie az ügyön. Igaz, azt is elmondta: jövő héten találkozik a hírszerzés vezetőivel, akik tájékoztatják a helyzetről. A leköszönő kormányzat egyik tisztségviselője újságíróknak elismerte: Donald Trump visszafordíthatja az Oroszország elleni szankciókat, de nem gondolja, hogy ennek sok értelme lenne.
Kaló Máté szerint az biztos, hogy
Obama diplomáciailag nehéz helyzetbe hozza Trumpot.
Páni félelem
Közben John McCain és Lindsey Graham republikánus szenátorok további szankciókat követeltek Oroszország ellen.
A szankciók célja, hogy ott üssenek, ahol az a legjobban fáj.
A gyakran oroszbarátként aposztrofált Trump megválasztása a pesszimistább politikai szereplőkben páni félelmet ébresztett. Amerika számára egy új kiegyezés jelenleg csak pozícióvesztéssel tűnik kivitelezhetőnek, ezért nem csoda, ha sokan igyekeznek megakadályozni, hogy ez Trump elnöksége alatt bekövetkezhessen, így jó esélye van egy elhúzódó konfliktusnak. Ugyanakkor Trump is okozhat még meglepetést, őt ismerve egyelőre semmit sem zárhatunk ki.