Nagyvilág

Az Iszlám Állam szétverése tucatnyi új problémát teremtene

Csak Szíriában legalább tizenöt olyan dzsihadista csoport működik, amely az Iszlám Állam nevű terrorszervezet veresége esetén kész lenne kitölteni a hátrahagyott űrt – közölte Tony Blair volt brit miniszterelnök kutatóintézete. Ezeknek a csoportoknak több mint 65 ezer fegyveres tagja van, célkitűzéseik pedig ugyanazok, mint az Iszlám Államéi, vagyis határokon átnyúló iszlám államszervezetet akarnak létrehozni, és terrorcselekményeket terveznek a nyugati világban. Ez olvasható az egykori munkáspárti brit kormányfő által működtetett alapítvány Centre on Religion and Geopolitics (CRG) nevű politikai-stratégiai kutatóműhelyének hétfőn megjelenő, részleteiben a brit sajtó által már vasárnap ismertetett tanulmányában.

Az elemzés szerint a nyugati koalíció által az Iszlám Állam szíriai állásai ellen folytatott hadműveleteket “stratégiai léptékű kudarc” fenyegeti, ha a szövetségesek nem vesznek tudomást a többi dzsihadista csoportról, amelyek hasznot húzhatnak az Iszlám Állam vereségéből. Az intézet szakértői szerint a Nyugatra közvetlen veszélyt jelentene, ha ezek a csoportok büntetlenül tevékenykedhetnek tovább.

A tanulmány szerint az azonosított iszlamista csoportok 65 ezer tagja közül 48 ezren négy olyan dzsihadista szerveződéshez tartoznak, amelyek egyenként is elég nagyok ahhoz, hogy országrésznyi területeket tarthassanak ellenőrzésük alatt, és megkísérelhessék egy iszlamista államszervezet kiépítését.

A CRG elemzése szerint máris “rendre problémákba ütköznek” azok a nyugati kísérletek, amelyeknek célja az “elfogadható, mérsékelt” és az “elfogadhatatlan, szélsőséges” szíriai ellenzéki csoportok megkülönböztetése, mivel szinte “végtelen számú átfedések” mutatkoznak. A kutatóintézet egyik esettanulmánya szerint például egy csatában, amelyet az idén vívtak ellenzéki fegyveres csoportok a kormányerők ellen Szíria északnyugati térségében, az egyik szélsőséges dzsihadista csoport tagjai hajtották végre “rohamosztagosokként” a rajtütéseket, és nekik egy másik, mérsékeltnek tartott, a Nyugat által felfegyverzett felkelőcsoport nyújtott harctéri tűztámogatást.

Ed Husain, a tanulmányt készítő intézet stratégiai igazgatója a The Sunday Times című tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lapnak kijelentette: mindez azt jelenti, hogy ha a Nyugat nem ébred rá, hogy a dzsihadista ideológia globális jelenség, és ha nem fojtja el csírájában a terjedését, akkor újból és újból ugyanazzal a problémával fogja szembetalálni magát.

 

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik