Johanna Mikl-Leitner belügyminiszter kijelentette: szlovén kérésre egyelőre lemondanak a korábban tervezett szögesdrótkerítés felállításáról. Jelezte ugyanakkor: azonnali előkészületeket tesznek annak érdekében, hogy szükség esetén akár 48 órán belül felállítsanak egy ilyen kerítést. Erre – mint mondta – akkor kerül sor, ha a menekültek átengedésével kapcsolatos szlovén biztonsági intézkedések nem hatékonyak.
Két méter magas lesz, és nem lesz rajta szögesdrót
Konrad Kogler, a belügyminisztérium közbiztonságért felelős főigazgatója ugyanakkor közölte: a menekültek szabályozott áthaladása érdekében Spielfeldnél felállítanak egy 2 méter magas és 3,7 kilométer hosszú kerítést, de az nem szögesdrótkerítés lesz. Az APA osztrák hírügynökség ezzel kapcsolatban dróthálót említett.
Ez utóbbi a határátkelőt keletre 200 méteren át egészen az A9-es autópályáig, az átkelőtől nyugatra pedig 3,5 kilométer hosszan a grassnitzbergi határátkelőig fog húzódni. A tervek szerint a drótháló felhúzását az év végéig fejezik be.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) korábban azt szorgalmazta, hogy 25 kilométeres kerítés épüljön a határon. A néppárti belügyminiszter közlése szerint erről nem a szociáldemokrata koalíciós partner, hanem Szlovénia kérésére mondtak le. Szlovénia a továbbiakban kerítéssel körülvett folyosóval és a zöldhatár mentén folytatott szigorúbb ellenőrzés bevezetésével próbálja kézben tartani a helyzetet.
A schengeni egyezmény lehetővé teszi
Josef Ostermayer kancelláriaminiszter szerint a költségek 1,2 és két millió euró között lesznek, azonban még folynak az egyeztetések a szóban forgó területrészek 18 tulajdonosával. A szociáldemokrata politikus szerint nem zárról, hanem rendezett átutaztatásról van szó, hiszen a határátkelőhöz van hogy 8-10 ezer ember is érkezik.
A belügyminiszter elmondta, hogy a tervekről már értesítették az Európai Bizottságot. A kancelláriaminiszterrel együtt megerősítették, hogy a schengeni egyezmény lehetővé teszi az olyan határ menti építkezési munkálatokat, amelyek rögtön lebonthatóak.
Nem lesz orbanizálódás
Gerald Klug szociáldemokrata védelmi miniszter szerint nem kerítésről, hanem a rendezett irányításhoz szükséges rendszerről van szó. A szociáldemokrata politikus utalt arra is, hogy a határ mentén felkészülnek arra, hogy jobban tudják terelni a migránsokat. Úgy vélte: nem került sor Ausztria “orbanizálódására”.
A csaknem négy kilométeren felállítandó drótháló ötlete a NEOS liberális párt és a Zöldek tiltakozását váltotta ki. A szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) is bírálta a kormányt, miszerint nincsen elég bátorsága ahhoz, hogy megépítse a teljes határ menti kerítést.
A Diakonie osztrák segélyszervezet vezetője szerint a határ mentére épített kerítés a kormány tehetetlenségének a jele, hiszen inkább a menekültek elhelyezésére és ellátásra kellene koncentrálnia.
Bejelentették továbbá azt is, hogy a menekültek a spielfeldi határátkelőnél színes karszalagot kapnak, és ennek megfelelően LED kijelzőn követhetik majd, hogy mikor és honnan utazhatnak pontosan tovább.