Nagyvilág

Határzár: vét az ásotthalmi szabályok ellen, aki segít a menekülteken

határzár építése (Array)
határzár építése (Array)

Az osztrák Der Standard helyszíni riportot közölt Ásotthalomról. Kevesen segítenek a migránsokon, egy pohár vizet vagy egy darab kenyeret csak ritkán adnak - írja a cikk szerzője, aki szerint a legtöbb környékbeli lakos számára a menekültek segítése egyet jelent a helyi viselkedési szabályok elleni vétséggel.

A menekülthullám felkészületlenül érte a magyar hatóságokat – írta a Der Standard osztrák napilap az online kiadásában szerdán közölt helyszíni riportjában, amely Ásotthalom településen az illegális bevándorlókra “lecsapó” helyiekről készült.

A cikk megállapítja: a magyar hatóságok túlterheltek, és az ország különböző pontjairól vezényeltek rendőröket a szerb-magyar határhoz. A Vadászat a menekültekre címmel közölt riport beszámol arról is, hogy Ásotthalom számos lakója magára hagyottnak érezte magát, ezért kezdték el a migránsok bejelentését.

Kevesen segítenek a migránsokon, egy pohár vizet vagy egy darab kenyeret csak ritkán adnak – írja a cikk szerzője, aki szerint a legtöbb környékbeli lakos számára a menekültek segítése egyet jelent a helyi viselkedési szabályok elleni vétséggel.

Rohamtempó a kerítésnél

A konzervatív német lap, a Die Welt az ideiglenes műszaki határzárról írt online kiadásában. Boris Kálnoky a Magyarország előrehozza a menekültek elleni kerítés építését című cikkében kiemelte, hogy Magyarország “rohamtempóban” igyekszik felhúzni a kerítést, és amióta az ideiglenes határzár terve ismertté vált, megnövekedett a magyar-szerb határon illegálisan átkelő bevándorlók száma.

Hangsúlyozta: a kerítés megépítéséről szóló júniusi kormányzati bejelentésnek “mindenekelőtt az volt a következménye, hogy a zöldhatáron minden nap jelentősen több menekült kel át, mint korábban”.

A legtöbben nem Magyarországra, hanem “a gazdag északra” kívánnak eljutni, de Magyarország a dublini rendszer alapján köteles visszafogadni a továbbutazó migránsokat, ha a célországok visszaküldik őket, ezzel az eszközzel pedig a célországok “hamarosan” gyakrabban akarnak majd élni, így Magyarországnak “potenciálisan valóban migránsok százezreinek beáramlására kellene felkészülnie” – írta Kálnoky.

A Die Welt szerzője egyebek között kifejtette, hogy a menedékkérők szabadon mozoghatnak a schengeni övezetben, amint Magyarország területére érnek, ez pedig “vonzóvá” teszi Magyarországot mint tranzitországot az észak-európai térséget megcélzó embercsempész bandák számára. Kálnoky hozzátette: “az embercsempészek nyilvánvalóan rendőrökkel is együttműködnek, a határ magyar és szerb oldalán egyaránt”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik