Nagyvilág

Orbánt elemzi a BBC is

orban-viktor(430x286).jpg (Array)
orban-viktor(430x286).jpg (Array)

A brit közmédia szerint hiába tüntetik fel a diktátorozást vicces kiszólásként, az valódi aggályokról árulkodik.

Sok kihívás miatt fájhat az EU vezetőinek a feje, ott van például Oroszország vagy az iszlám szélsőségesek fenyegetése, de az egyre terjedő populizmus is gondokat okoz – írja a BBC, mely állatorvosi lóként emeli ki Magyarországot. A brit közmédia szerint Európának meggyűlt a baja hazánkkal, és hiába igyekeznek Juncker diktátorozását vicces kiszólásként felfogni, az jóval inkább árulkodik valódi aggályokról.

Rég volt már, amikor Orbán harcos antikommunistaként és politikai szabadságharcosként belevágott karrierjébe. A gazdasági válság erősen hozzájárult ahhoz, hogy 2010-ben elsöprő győzelemmel kerüljön hatalomra, azóta növekedésnek indult a gazdaság. Az emberek viszont nem érzik úgy, hogy javult volna az életük.

A tavaly októberi önkormányzati választások óta zuhanásnak indult Orbán népszerűsége, a radikális nacionalista Jobbiké viszont felfelé ível. A kormánypárt így több intézkedéssel is a szélsőjobbos szavazóknak igyekszik kedvébe járni – így például a bevándorlás-ellenes retorikával és a halálbüntetés forszírozásával. Sok magyar egyetért Orbán populista és euroszkeptikus nézeteivel, ennek ellenére ragaszkodnak az EU-tagsághoz, ami főleg a jelentős, ötmilliárd eurónyi uniós forrásnak köszönhető. De mit kap ezért cserébe az EU? – teszi fel a kérdést a BBC.

Orbánt kritikusai az európai értékek, az emberi jogok folyamatos megsértőjeként tartják számon. Nyomában azonban a Jobbik lohol, melynek nyíltan antiszemita támogatói vannak. A cikk szerint a párt hozzájárult ahhoz, hogy a társadalom kapcsolata elmérgesedjen a roma kisebbséggel is. A párt vezetője, Vona Gábor eközben arról beszél, hogy megtisztítaná a pártot a szélsőségesektől és néppártként indítaná a választásokon, de a kritikusok szerint ez csak szavazatszerzési trükk.

A BBC szerint érdemes visszaemlékezni arra, hogy mi történt 2000-ben Ausztriában, amikor szélsőjobboldali párt került a kormánykoalícióba – válaszul szankciókkal sújtották az országot. Egy ilyen forgatókönyv azonban ütőkártya lehet Orbán kezében, aki továbbra is uralja a teret nacionalistapopulizmusból és a kulcsfontosságú gazdasági területek állami kontrolljából álló keverékével.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik