Nagyvilág

Alig maradt valaki a Mount Everesten az újabb földrengés idejére

Egy ír turázó szerint legmagasabb hegy alaptáboránál kisebb lavinákat indított el a földrengés, áldozatokról nincs hír.

A Mount Everest alaptáborában csupán a tábor megtisztítását végző hét sherpa maradt, amikor kedden egy 7,4-es fokozatú földrengés sújtotta a környéket, és annak ellenére, hogy a földmozgás újabb kisebb lavinákat és sziklaomlást indított el a területen, nincsenek áldozatok – tájékoztatta kedden az MTI-nek David Morrison, a helyszínen tartózkodó ír túrázó.

Már eleve a szabad ég alatt aludtak

Morrison két napja érkezett a szinte teljesen kihalt alaptáborba, amelynek környékén elenyésző számban maradtak külföldiek a mászószezonban ilyenkor megszokotthoz képest. A sherpákat az ír férfi megjegyzései szerint nem viselte meg különösebben a keddi földrengés, úgy döntöttek, még egy hetet a táborban maradnak.

A túrázó előtte a földmozgás epicentruma közelében fekvő Namche Bazaar városában segített a helyieknek, akikkel az információáramlás nehézségei ellenére kedden is sikerült kapcsolatba lépnie. A város egyik vendéglátósa elmondta az ír férfinak, hogy a gyengébben épített épületek már az április 25-i nagy erejű földrengés idején összeomlottak, és elővigyázatosságból a lakosság sátrakban vagy vízhatlan ponyvák alatt azóta is a szabad ég alatt alszik, így az áldozatok száma sokkal kevesebb.

Ez a csapás most kevésbé volt kemény

“Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a katasztrófa nappal történt, és a Namche Bazaar környéki falvak házai már korábban megrongálódtak, így sokan megmenekülhettek” – jegyezte meg az ír túrázó.

A legfrissebb információk szerint a most keddi katasztrófa 46 halálos áldozatot szedett, és legalább 1117 ember megsérült. Ahogy erről Morrison is beszámolt az MTI-nek, az információk rendkívül lassan érik el a nepáli fővárost, és így szinte bizonyos, hogy tovább fog nőni az áldozatok száma.

Az ír túrázó azt mondta, Namche Bazaar környékén a katasztrófa sújtotta falvakba, egyebek mellett Thame és Khunde településekre 17 nappal az eddigi legnagyobb erejű, 7,8-as erősségű földrengést követően is csak a vöröskeresztnek sikerült eljutnia, mert a térség rendkívül nehezen megközelíthető. A rosszul járható, sáros hegyi utakon egyedül jakok és teherhordók képesek átvágni.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik