A Levada Központ felmérése azt mutatja, hogy az oroszok elítélik a francia szerkesztőség elleni véres támadást, de annak legfőbb okát a vallásos emberek érzelmeit megsértő, “provokatív” Mohamed-karikatúrák közlésében látják. A megkérdezettek 59 százaléka vélekedett így. 19 százalékuk a francia hatóságokat hibáztatja, amelyek szerintük nem léptek fel elég hatékonyan a terrorizmus ellen. 16 százalékuk a túl liberális bevándorlási politikában látja a terrorakció okát.
Az oroszországi közvélemény-kutató cég felmérésében részt vevők nagy része, 68 százalékuk úgy tartja, hogy megengedhetetlen a Mohamed-karikatúrák és hasonló gúnyrajzok közlése. Karina Pipija, a Levada Központ kutatója a felmérést értékelve úgy vélte, hogy az oroszok ezzel kimondták: “Nem vagyunk Charlie”, és az újságírók tulajdonképp maguk tehetnek róla, hogy a terroristák támadást hajtottak végre ellenük, és sokukat megölték.
A Franciaországban január 7. és 9. között elkövetett iszlamista támadásoknak 17 áldozatuk volt. Tizenketten a Charlie Hebdo párizsi szerkesztősége elleni merényletben vesztették életüket.
Nem cenzúrának, védelemnek érzik
Az orosz állampolgárok támogatják országuk vezetésének álláspontját, amely szerint a karikatúrák sértik a vallásos érzelmeket, és egyetértenek az orosz sajtót felügyelő hatóság (Roszkomnadzor) ajánlásával, hogy az orosz sajtó ne közöljön vallási témájú gúnyrajzokat.
A szakember szerint az orosz emberek a korlátozást nem tartják cenzúrának. Ellenkezőleg, úgy gondolják, hogy az állam így védi meg a hívő emberek érzelmeit, és akadályozza meg a különböző nemzetiségek közötti ellentétek kialakulását.
Nyikolaj Szvanidze, az orosz végrehajtó hatalmat ellenőrző – az orosz elnök által létrehozott – Társadalmi Kamara nemzetiségi bizottsági elnöke nem lepődött meg a közvélemény-kutatás eredményén. Az ismert televíziós újságíró, történész szerint “Oroszországban patriarchális, I. Péter cár előtti vallásosság, konzervativizmus és igen erős Nyugat-ellenesség uralkodik. Minden, amit a Nyugat tesz, az rossz (…). Ha ők azt mondják, hogy Charlie vagyunk, akkor itt kijelentik, hogy mi nem vagyunk Charlie” – állapította meg Szvanidze.
Az orosz sajtó csütörtökön arról is beszámolt, hogy az észak-kaukázusi Dagesztán fővárosából mintegy 200 gépkocsiból álló konvoj indult útnak a Krím félszigetre. Az Oroszországi Föderációhoz tartozó területről kiinduló és több más észak-kaukázusi köztársaságot érintő akció résztvevői így tiltakoznak a Mohamed-karikatúrák közzététele ellen. Pénteken a tavaly egyoldalúan Oroszországhoz csatolt Krím székhelyén, Szimferopolban a helyiekkel közösen fogják ünnepelni Mohamed prófétát.