Nagyvilág

Órákra lebénult az internet Kínában

kina-internet(960x640)(2).jpg (kína, internet)
kina-internet(960x640)(2).jpg (kína, internet)

Hackertámadást sejtenek a szakértők a több órás műszaki leállás mögött.

A rendellenességre helyi idő szerint kedden délután három óra tájban figyeltek fel a böngészők, amikor elérhetetlenné váltak a kínai DNS-szerverek, a szolgáltatók nem tudták biztosítani a kapcsolatot velük. Valamennyi domain név érintett volt, amelyek végződése .com, .info, .net és .org.

Gondot jelentett a “kínai Google”, a Baidu kereső, de például a Sina és QQ hírportálok elérése is. Az oldalakat csak a főleg a “nagy kínai tűzfal” megkerülésére alkalmazott VPN-kapcsolatot használók tudták olvasni akadálytalanul.

Szokatlan és komoly

Az érintett oldalakat célzó internetes forgalmat ismeretlen, nem működő amerikai IP-címekre irányították – számolt be a net.cn szolgáltató alelnöke Szung Jing-csiao.

A Sina Tech műszaki vezetője a helyzetet, illetve körülményeit nagyon szokatlannak és komolynak nevezte. Vu Hung-seng szerint a belföldi szerverek kétharmada lebénult.

A hongkongi South China Morning Post című napilap értesülése szerint a böngésző egy, a szárazföldi Kínában betiltott spirituális mozgalomhoz, a Falun Kunghoz köthető amerikai vállalkozás üres oldalával találhatta magát szemben. A The Epoch Times illetékese közölte, észlelték a hirtelen megnövekedett “érdeklődést” és ezért – támadástól tartva – biztonsági okból egy üres oldalra irányították át az internetezőket.

Két óra szünet

Egy, a lap által megszólaltatott pekingi internetbiztonsági szakértő úgy vélte, a történtek egyértelműen (hacker) támadásra utalnak. Az oldalak többsége nagyjából két óra múlva ismét elérhetővé vált, de a teljes helyreállítás több órába telt – tájékoztattak a szakemberek.

A lap szerdai közvélemény-kutatásának eldöntendő kérdésére, miszerint a keddi támadás hackerek műve volt-e, az eddigi válaszadóknak több mint 70 százaléka válaszolt igennel.

A legutóbb közreadott statisztikai adatok szerint Kínában a tavalyi év végén 618 millió internetező volt, ami azt jelenti, hogy minden tíz emberből négy használja a világhálót. 81 százalékuk, vagyis félmilliárdnyian mobil eszközükről kapcsolódtak rá. Több mint 280 millióan mikroblogolnak, a WeChat nevű népszerű mobil üzenetküldőnek pedig 270 milliót meghaladó aktív felhasználója van.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik