Nagyvilág

150 év után kértek bocsánatot az „ostoba fecsegésért”

Egy amerikai napilap most látta elérkezettnek az időt arra, hogy felülvizsgálja az elnöki beszédről korábban írt véleményét.

A pennsylvaniai Harrisburg város The Patriot-News című napilapja egy csütörtöki cikkében kért bocsánatot olvasóitól, mert Abraham Lincoln 1863. november 19-én elmondott beszédét “hibásan értékelte”. A bocsánatkérésre azonban csak a szónoklat elhangzása után másfél évszázaddal, az esemény közelgő, keddi 150. évfordulója alkalmából került sor.

Fotó: AFP

Az elnök aznap egy katonai temetőt avatott fel az amerikai polgárháború legvéresebb összecsapásának helyszínén, mely a küzdelem fordulópontját is jelentette: az északi államok győzelmével végződött, és a déliek végső vereségéhez, a rabszolgaság teljes eltörléséhez vezetett.

Mérföldkő lett az amerikai történelemben az elnök „fecsegése”

A gettysburgi beszéd (Gettysburg Address) az amerikai történelem leghíresebb szónoklata lett, ebben fogalmazta meg Lincoln, hogy a szabadságot és emberi egyenlőséget képviselő rendszerért folytatja a harcot.

Az akkoriban Patriot & Union néven megjelenő napilap 1863. november 24-én megjelent vezércikkében így utasította el az öt nappal korábban elhangzott szónoklatban megfogalmazott politikai nézeteket:

“Mi nem foglalkozunk az elnök ostoba fecsegésével. A nemzet érdekében hajlandók vagyunk a feledés fátylát borítani szavaira. Nem ismételjük őket és nem gondolunk rájuk.”
Harrisburg városa egyébként mintegy 65 kilométerre fekszik Gettysburgtől, Patriot & Union című lapja pedig a déliek oldalán állt a polgárháborúban.

Az alkohol butíthatta el

A mai szerkesztőség sajnálja, hogy az újság annak idején nem vette észre a beszéd “történelmi jelentőségét, időtlen ékesszólását és örök érvényét”. Egykori újságírójának döbbenetesen téves értékelését csak a “pártossággal vagy a túlzott alkoholfogyasztás hatásával” tudta magyarázni. A bocsánatkérés nyelvezete is a gettysburgi beszédet idézi: “Százötven évvel ezelőtt ennek a sajtóintézménynek az atyái oly hamis, oly öntelt és a történelmi távlatok iránt oly vak ítéletet hoztak, hogy az nem maradhat érintetlenül levéltárunkban.”

A szónoklat 150. évfordulójáról kedden emlékeznek meg Gettysburgben.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik