Ez már a második súlyos áramkimaradás a héten a dél-ázsiai országban, mivel hétfőn szintén összeomlott az észak-indiai áramellátási hálózat.
A kimaradás miatt több mint 200 vonat kényszerült kényszerpihenőre, s leállt a főváros napi 1,8 millió embert kiszolgáló metrórendszere. Kikapcsoltak a közlekedési lámpák is, ami hatalmas dugókat okozott Újdelhiben. Az irodaházak és az újdelhi repülőtér dízelgenerátoros áramellátásra kapcsolt át.
Kolkatában számos nagyobb kórház is áramellátás nélkül maradt, Nyugat-Bengálban pedig több száz bányász rekedt a föld alatt.
A legalább 12 szövetségi államot érintő áramkimaradást Szusil Kumar Sinde energiaügyi miniszter szerint az okozta, hogy egyes államok a számukra az országos rendszerből járónál több áramot fogyasztottak, túlterhelve ezzel a hálózatot.
„Mindenki többet fogyaszt. Utasítást adtam arra, hogy megbüntessék azokat az államokat, amelyek túl sok (áramot) fogyasztanak” – közölte a miniszter kedden, azt ígérve, hogy az alapvető szolgáltatásokat egy-másfél óra alatt újraindítják.
Gigantikus dugó (Fotó: MTI)
Az indiai elektromos hálózatot irányító cég vezetője szerint az ország északi és keleti részein a rendszer jelenleg az áramigény ötödét, északkeleten a felét tudja kielégíteni. Az áramellátás teljes helyreállása este felé várható.
Az ország északi, északkeleti és keleti hálózatának összeomlása – amely mindössze egy nappal az északi hálózat szintén több százmillió embert érintő leállása után következett be – komoly kérdéseket vetett fel India energiaellátási és infrastrukturális helyzetével kapcsolatban.
Ázsia harmadik legnagyobb gazdaságában a csúcsidőszakokban az áramigény mintegy 8-10 százalékkal haladja meg a kínálatot, a gyakori ellátási zavarok – továbbá az öreg és rossz állapotú út- és vasúthálózat – pedig jelentősen rontják az ország gazdasági teljesítményét és növekedési potenciálját. Ráadásul a kormány – a gazdasági növekedés idén kilencéves mélypontra érése okozta problémákra hivatkozva – nemrég a következő öt évre tervezett infrastrukturális fejlesztések visszafogásáról döntött.
A jelenlegi kimaradás hatását némileg csökkentette, hogy az indiaiak a gyakori áramszünetek miatt fel vannak készülve a hasonló helyzetekre, illetve ugyanezen okból a nagyobb cégek és üzemek rendelkeznek saját erőművekkel vagy dízelgenerátorokkal.
A világ második legnépesebb, 1,2 milliárd lakosú országában a tavalyi népszámlálás adatai szerint a háztartások mintegy egyharmada nem rendelkezik áramellátással.