A visegrádi négyek országaiban a korrupciótól leginkább fertőzött területek a közigazgatás és a rendvédelmi szervek a Transparency International, a Visegrádi Alap megbízásából készített tanulmánya szerint. A TI tanulmánya szerint a független intézmények feletti túlzott politikai befolyás rendszerszintű korrupciós kockázatokat eredményez, ami a visegrádi országokban általános tendencia.
Ugyanakkor különbségek is vannak. Míg Magyarországon az üzleti szférában egyes ágazatok magas szintű állami döntéseket is képesek befolyásolni, addig Lengyelországban állami tisztviselők adminisztratív eszközökkel kényszerítenek ki kenőpénzeket vállalatoktól. Csehországban és Szlovákiában pedig az ügyészség függetlenségét fenyegetik a szigorúan hierarchikus szervezeti keretek, az átláthatóság hiánya és a rendszerváltás óta elmaradt reformok.
A jelentés kiemeli, hogy a demokratikus intézményi keretek és jogi háttér, melyet a visegrádi országok elfogadtak az uniós csatlakozáskor, nem feltétlenül jelentenek garanciát a korrupciós kockázatok ellen. A politikai hatalom vagy figyelmen kívül hagyja, vagy saját érdekeinek megfelelően működteti ezeket az intézményeket.
A pártfinanszírozásban jelenlévő korrupció közös probléma. A pártok általában jóval többet költenek működésükre és kampányaikra, mint a törvény által megengedett összeg és szabályozás is elégtelen. A jelentés kiemeli továbbá, hogy a médiának és a civil társadalomnak, kiemelt jelentőségük van a korrupció elleni küzdelemben.