Nagyvilág

Először lett hivatalosan is “idegen” egy kettős állampolgár Szlovákiában

"Lakhely nélküli idegen" lett a magyar állampolgárságát nyíltan vállaló szlovákiai református lelkész.

Szlovákiában kikézbesítették az első olyan hivatalos értesítést, amely már papíron is bizonyítja, hogy egy, a magyar állampolgárságot megszerző személyt töröltek a lakcímnyilvántartásból – adta hírül a felvidek.ma szlovákiai magyar hírportál szombaton.

Az első ilyen értesítést Kassai Gyula lévai református lelkész kapta, a lévai Városi Hivataltól. Az eset előzménye, hogy Kassai február 15-én személyesen ment be a hivatalba, hogy tájékoztatást kérjen, miért nem kapott értesítőt a választásokról és kérte állandó lakhelyének igazolását. A választ viszonylag hamar, február 17-én kézhez is kapta. “Kiderült, hogy a nyitrai hivatal 2011.11.21-i levelében értesítette a városi hivatalt az állampolgárságom elvesztéséről, én azonban ezt a levelet nem kaptam meg” – mondta el Kassai.

A válaszlevélben úgy kezelték, mint az idegenrendészeti hivatalnál bevezetett külföldi állampolgárt, noha Kassai Gyula nem kért tartózkodási engedélyt. Később az önkormányzat egyeztetett az ügyben a belügyminisztériummal és pontosították, hogy Kassai Gyula jelenlegi státusza: bejelentett lakhely nélküli idegen Szlovákiában.

Kassai a fennálló helyzet dacára szeretne részt venni a márciusi parlamenti választásokon. A jelenleg érvényes törvényi szabályozás azonban ezt nem teszi lehetővé. Ha ugyanis valaki elveszti szlovák állampolgárságát, akkor az addigi állandó lakhelye szerinti önkormányzat törli a választópolgárok listájáról.

Közben Iveta Radicová szlovák kormányfő egy rádiós interjúban kijelentette: sem a kettős állampolgárságról szóló magyar döntés, sem a Fico-kabinet reakciója nem volt szerencsés. “Nem rendelkezünk jó megoldással a magyar fél nem szerencsés és nem standard döntésére” – jelentette ki a szlovák közszolgálati rádió magyar nyelvű adóján Radicová.

A szlovák kormányfő az egyedüli megoldást a kettős állampolgárság olyan szabályozásában látja, mint amilyet Szlovákia Csehország és több más állam viszonylatában alakított ki. “Ebben a lerövidített választási ciklusban ezt nem sikerült ezt megoldanunk , de kormányfői szintű megállapodás létezett, elindítottuk a szakbizottság munkáját, és meggyőződésem, hogy már csak egy kevés idő kellett volna még a megoldáshoz ” – jelentette ki Radicová.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik