Több tízezren vettek részt pénteken Hongkongban az egykori brit gyarmat Kínához való visszacsatolásának 14. évfordulója alkalmából tartott idei demokrácia menetén.
Az évente megrendezett megmozdulást, amelyre idén legalább százezer embert vártak, a hatóságokkal szembeni növekvő elégedetlenség légkörében tartják. A 7 millió lakosnak a növekvő ingatlanárak miatt egyre nehezebb megoldania lakáskérdését.
Hongkongban az ingatlanárak meghaladták az ázsiai pénzügyi válság előtti, 1997-es rekordárakat is. A kormánynak nem sikerült megoldania a kérdést, és az emberek dühösek amiatt, ahogy a kormány az ügyeket kezeli - mondta Albert Ho képviselő, a Demokrata Párt elnöke.
2003-ban félmillióan tüntettek a nehéz gazdasági helyzet miatt és a Hongkong Különleges Közigazgatási Terület akkori kormányzója, Tung Csi-hua népszerűtlen politikája ellen.
A kormánnyal szembeni elégedetlenség megközelíti a 2003. évit mondta Michael DeGolyer, a Hong Kong Transition nevű kutatóintézet igazgatója az RTHK rádióban. Kína a menet napján ünnepli a Kínai Kommunista Párt megalakításának 90. évfordulóját.
Hongkong 1997. június 30. éjfélkor került vissza kínai fennhatóság alá 155 évi brit gyarmati uralom után, Teng Hsziao-ping kínai vezető és Margaret Thatcher brit miniszterelnök 1984-ben elért megállapodása alapján. A megállapodással létrehozott különleges közigazgatási terület “magas fokú autonómiával” bír, és 1997. július 1-től ötven évig élvezheti azokat az előnyöket, amelyek politikai és kulturális sajátosságaiból következnek.