A tavalyi 60 országhoz képest idén már 75 állam területén állomásoznak amerikai kommandósok. A katonák részéről megelőző vagy megtorló csapásokra lehet számítani azokon a területeken, ahol titkos akcióra derül fény, vagy szélsőséges csoporthoz köthető támadásra kerül sor. Az amerikai különleges haderő egységei jelen vannak a Fülöp-szigeteken, Kolumbiában, Jemenben és a Közel-Kelet más területein, valamint Afrikában és Közép-Ázsiában is.
Időközben Barack Obama globális biztonsági stratégiájának szerves részévé emelte a különleges kommandók meglétét. Obama 5,7 százalékos büdzsé emelést kért terveihez 2011-re, a küldetés így 6,3 milliárd dollárt kóstál.
A különleges műveletek irányításáért felelős parancsnokok a Bush-érában tapasztalt helyzetükhöz képest ma már egyre nagyobb befolyással bírnak a Fehér Házban. “Mi most már sokkal nagyobb erőt képviselünk” – mondta egy tisztviselő.
Amerikai tisztviselők májusban közölték, hogy a nemzeti hadsereg központi parancsnokságának vezetője, David Petraeus 2009-ben a nyilvánosság kizárásával kiadott egy parancsot a Közel-Keleten és Szomáliában folyó titkos hadműveletek kiterjesztésére vonatkozóan. A katonai rendelet feljogosítja a különleges egységeket, hogy a helyi erőkkel együttműködjenek az al-Kaida és más, fenyegetést jelentő csoportok elleni küzdelemben.
A különleges egységeket a 2011-es szeptember 11-i terrortámadás után után állította hadrendbe az USA, hogy közvetlen közelről harcolhasson a terrorosták ellen.