Az YLE tévé hétfő esti politikai műsora szerint Janez Jansa szlovén kormányfő is szerepel a megvesztegetési akciók lebonyolításával megbízott Walter Wolf szlovén-osztrák kettős állampolgárságú üzletember kifizetési listáján. Csak egy rejtélyes J látható a listán, nem Jansa neve – hangzott el a műsorban, de bizalmas okmányokra és névtelen forrásokra hivatkozva a szerkesztők állították, hogy ez a betű Janez Jansát jelöli a jegyzékben.
Sokan részesedtek?
Az is elhangzott a szóban forgó műsorban, hogy a Patria összesen 21 millió eurót szánt megvesztegetésekre a szlovén állami megrendelés megszerzése érdekében. Sok más döntéshozó és lobbizó is kapott ebből a kenőpénzből, köztük Karel Erjavec védelmi miniszter közeli munkatársa, Dragan Bavcar dandártábornok – állították a finn tévé műsorkészítői.
A szlovén kormányfői hivatal visszautasította az YLE tévében elhangzott vádat, és bocsánatkérést követelt. Teljesen alaptalannak és képtelennek nevezte a Jansára vonatkozó állítást a finn televízió programigazgatójához, Magnus Berglundhoz intézett üzenetében. A pályázat kiírása után a ljubljanai kormány sem közvetlenül, sem közvetve nem vett részt a kiválasztás folyamatában – áll az üzenetben.
A miniszterelnöki hivatal összefüggésbe hozta a vád felbukkanását a szeptember 21-re kitűzött szlovéniai parlamenti választásokkal. Az üzenet szövegét felolvasták a szlovén közszolgálati televízióban is.
Rács mögött
A finn rendőrség már korábban elfogatóparancsot adott ki Wolf ellen. Heikki Hulkkonen, a Patria páncélozott szállító harcjármű ágazatának igazgatója már május közepe óta letartóztatásban van az üggyel összefüggésben, s eljárás folyik Finnországban a Patria több más jelenlegi és volt csúcsmenedzsere ellen is, köztük az augusztus közepén lemondott elnök-vezérigazgató, Jorma Wiitakorpi ellen.
A cég hetven százalékig a finn állam tulajdonában van. Részvényesei közé tartozik az EADS német-francia-spanyol repülőgépgyártó, űripari és hadiipari cég is. A Patria 2006-ban megnyerte a PSZH-kra vonatkozó szlovén közbeszerzési pályázatot, de a Sistemska Technika szlovén hadiipari cég megtámadta a döntést, és panasza nyomán parlamenti vizsgálat indult az ügyben.