Juscsenko szerint az Ujkrajnai Egyesült Energiarendszerek Timosenko vezetése alatt nyolcmilliárd hrivnya (megközelítőleg 1,2 milliárd euró) adósságot halmoztak fel, és Timosenko megpróbálta felhasználni kormányfői posztját annak érdekében, hogy a hitelezők leírják az adósságot. Az elnök e kérdésről bővebben nem nyilatkozott. Megerősítette viszont korábbi állítását, miszerint Timosenko bizonyos üzleti körök érdekeit képviselte.
“A magatartást, amelyet Julija Volodimirovna (Timosenko) a kormányban tanúsított, akárcsak szövetségeseinek körét, érdekei formálták” – állította az ukrán elnök, aki öt nappal ezelőtt mentette fel a kormányt.
Utalt arra, hogy a kormány felmentéséhez az utolsó csepp a pohárban az volt, amikor újraállamosították a Nyikopoli Kohászati Műveket. E cég élén egykor Leonyid Kucsma, volt ukrán államfő veje állt. Döntését Juscsenko ma sem változtatná meg, mint mondta, “azóta nem kell meglepetésekre számítania a privatizációs ügyleteket illetően”.
Mindazonáltal ismét szívesen látná a politikusnőt a kormányban, ha Timosenko visszatérne a narancsos forradalom eszméihez, amelyeket az elnök szerint elhagyott. “Ha a kormány kalandor politikája helyett visszatérünk azokhoz az értékekhez, amelyekről a téren (a Függetlenség terén) beszéltünk, bárki felé kinyújtom a kezem” – mondta válaszul arra, hogy Timosenko saját tömbje győzelmét és azzal a kormány élére való visszatérését várja a jövő márciusi választásoktól.
Az államfő elismerte népszerűsége csökkenését. Ezt a szólás- és sajtószabadság érvényesülésének, valamint annak tulajdonította, hogy a narancsos forradalom magas elvárásokat ébresztett az ukránokban. “Ez azért van, mert ami megvalósult, messze elmarad attól, amit az emberek vártak” – jelentette ki, hozzátéve, hogy a korrupció felszámolása képezi a legnagyobb feladatot számára.
Ugyanaznap újságírók előtt az elnök kijelentette, hogy a Timosenko-kormány irányvonalával szemben a jövőben nem fognak “elővenni” korábbi privatizációs ügyleteket. A Krivorizssztal acélmű újraprivatizációja terv szerint, október 24-én folytatódik, más vállalatok kétes múltbéli magánkézbe adását viszont nem fogják felülvizsgálni. “A magántulajdon sérthetetlen – szögezte le. – Ami az elmúlt 13 évben Ukrajnában történt, az már történelem”. Julija Timosenko – még kormányfőként – több ezer privatizációs ügylet felülvizsgálatát helyezte kilátásba.