A világ második legnagyobb bankja, a HSBC által kiadott jelentése szerint Németország, Hollandia, és Olaszország vesztesei az EU monetáris politikájának, ezért előfordulhat, hogy kilépnek az eurózónából – írja az EUobserver a Telegraphra hivatkozva.
A tanulmány kiemelte, hogy a monetáris unió felbomlásának magas rizikója miatt néhány országnak mérlegelnie kell az eurózónából való kilépés előnyeit és hátrányait. A fiskális politika feletti irányítás visszanyerése érdekében a németek is fontolgatják ugyan az eurózóna elhagyását, a HSBC úgy véli az első kilépő nagy valószínűséggel mégis Olaszország lesz.
Róma legnagyobb, váltásból származó előnye a nemzeti tartozás lefaragása lenne. Az eurótól való megszabadulást egyébként a jelenlegi kormánypárt koalíciós partnere, az Északi Liga (Ln) vetette fel. A párt következő parlamenti választásokra készülő kampányának ez lenne ugyanis az egyik fő pillére.
A HSBC jelentése pont az EU pénzügyminisztereinek találkozója, az Ecofin előtt látott napvilágot, ahol Olaszország gazdasági kilátásai egyébként is középpontban lennének. A résztvevő miniszterek várhatóan jóváhagyják az Európai Bizottság javaslatát, mely szerint Olaszország két évet kapna, hogy a költségvetési hiányát a jelenlegi 4 százalékról az eurózónában a GDP 3 százalékában meghatározott határ alá szorítsa.
Gyökeres átalakítás kellene
Az Ecofin mostani találkozóján a pénzügyminiszterek ezúttal várhatóan a magas olajárak problémájáról is tárgyalnak majd, amely az EU gazdasági növekedését veszélyezteti. A lassabb növekedés ugyanis további problémákat okozhat azokban az országokban, ahol már eleve küszködnek a túlzott állami kiadásokkal – mint például Németországban és Franciaországban is.
Emellett egyre több gazdasági szakember hangoztatja egyetértését a jelenlegi soros EU elnökkel, Tony Blairrel, aki Európa gazdasági és szociális szabályozásának gyökeres átalakítását látja a megoldásnak.
Franciaország központi bankjának elnöke, Christian Noyer szerint a skandináv országok és Nagy-Britannia árupiaci és munkaerőpiaci flexibilitása és egy magasabb fokú, az európai kontinensen jelenleg is meglévő szociális védelem megoldás lehet az olyan gazdasági problémákra, amellyel Franciaország, Olaszország és Németország is szembesül.