Több mint ötvenezer gyermekkorú menedékkérő eltűnéséről számolt be egy összefoglaló jelentés kedden, amely a Lost in Europe elnevezésű nemzetközi újságírói program eredményeit taglalja.
A beszámoló szerint az elmúlt hónapokban a Lost in Europe különböző európai országokból gyűjtött adatokat a kísérő nélküli kiskorúak eltűnéséről. Az elemzés kifejezetten az utóbbi három évre terjed ki, az eltűnt kiskorúakat a származási országuk, nem és életkor szerint kategorizálták.
A kutatás az Európai Unió 27 tagállamára, valamint Moldovára, Norvégiára, az Egyesült Királyságra és Svájcra terjedt volna ki, ám ezek közül csak 20 országból kaptak választ a projektben résztvevő kutatók, és mindössze 13 állam szolgáltatott adatokat. A kutatás adatait részletesen bemutató táblázat szerint Magyarország nem válaszolt a megkeresésre.
A rendelkezésre álló adatok szerint Olaszországban regisztrálták a legtöbb eltűnt kísérő nélküli kiskorút, 22 899-et, ezt követi Ausztria 20 077, Belgium 2241, Németország 2205 és Svájc 1226 menekülthátterű eltűnt kiskorúval.
A jelentés szerint a gyermekek tényleges száma még ennél is magasabb lehet, mivel az adatok gyakran ellentmondásosak és hiányosak, és sok európai ország egyáltalán nem gyűjt adatokat a kísérő nélküli kiskorúak eltűnéséről.
A Lost in Europe 2021-ben is közzétette ilyen adatokat, az akkori kutatás eredménye szerint tizennyolcezer kísérő nélküli kiskorú menedékkérő tűnt el 2018-ig visszamenőleg.
A Lost in Europe egy nonprofit, határokon átnyúló újságírói projekt, amely az Európába érkezésük után eltűnt migránsgyerekek történeteit vizsgálja és tárja fel. Az általános projektismertető szerint
félő, hogy ezeknek a gyerekeknek a nagy része drogbandák kezébe került, koldulásra kényszerítették őket, emberkereskedők kezébe kerültek, vagy eladták őket a szexiparban.
Más esetekben előfordul, hogy bejelentés nélkül utaztak európai családtagjaikhoz vagy barátaikhoz.