Közélet

Vizsgálatot indított az igazságügyi szakértői kamara is a gyerekgyilkosság miatt

Vizsgálatot indított a győri gyerekgyilkosság ügyében szerdán a Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara – közölte a kamara elnöke az MTI-vel.

Vasárnap délután Győrben megölte a fiát és a nevelt lányát egy férfi, aki azután öngyilkos lett. A lakásban tartózkodott a harmadik testvér, egy hatéves kislány is. A bűntény után Varga Judit igazságügyi miniszter vizsgálatot rendelt el.

Agárdi Tamás közleményében felidézte: az igazságügyi miniszter kedden levélben fordult hozzá, és a kettős gyerekgyilkosság ügyében soron kívüli kivizsgálást, valamint a kamara rendelkezésére álló szükséges intézkedések megtételét kérte.

A miniszter a szakértői törvényre hivatkozott, amely szerint a kamarát képviselő elnök irányítja az elnökség és a bizottságok működését, valamint fegyelmi eljárást kezdeményezhet.

Varga Judit levelében kiemelte, sajtóinformációk alapján korai azt állítani, hogy az eljáró igazságügyi szakértők mindenképpen hibáztak volna, viszont ez az ügy alkalmas arra, hogy megingassa az igazságügyi szakértésbe és ezáltal az igazságszolgáltatásba vetett közbizalmat. Mindezek miatt szükséges, hogy a felelősségi kérdéseket haladéktalanul tisztázzák.

Győri gyerekgyilkosság: az anya kérte, hogy az apa láthassa a gyerekeket
Újabb közleményt adott ki a Szombathelyi Törvényszék.

Agárdi Tamás közleményében rámutatott: a kamarának nincs lehetősége arra, hogy érdemben felülbírálja az egyes konkrét ügyekben adott igazságügyi szakértői véleményeket, de a jogszabálysértés, a szakmai szabályok, kamarai szabályzatok, határozatok szándékos vagy gondatlan megszegése fegyelmi vétség.

Fontos rendelkezése még a szakértői törvénynek, hogy a fegyelmi eljárás során szakmai szempontból nem vizsgálható az a szakvélemény, amelyet a bíróság jogerős határozatának meghozatala során elfogadott – tette hozzá az elnök.

Közölte: mindezekkel együtt a kamara súlyt helyez arra, és a rendelkezésére álló eszközök segítségével mindent megtesz annak érdekében, hogy az igazságszolgáltatást segítő igazságügyi szakértők a jogszabályok, szakmai szabályok betartásával, a tudomány és a műszaki fejlődés eredményeinek felhasználásával készítsék el a szakvéleményüket.

Agárdi Tamás hozzátette: az ügyben megindított vizsgálatuk során e szempontok érvényesítésével kívánják a konzekvenciákat levonni.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik