Közélet

Benézte a kormánysajtó: a vörös félhold nem a muszlim világ jelképe

A Vona Gábor ellen indult lejárató kampány részeként szerdán a kormánypárti faktor.hu írta meg, majd másnap a Ripost a címlapján közölte, hogy muszlim jelkép, egy vörös félhold van a Jobbik logójában. Érdemes lett volna ennek előtte jobban utána járni, az emlegetett szimbólum ilyen formában ugyanis sosem volt a muszlim világ jelképe, azt a Nemzetközi Vöröskereszt vette fel elsőként még 1877 körül.

A kormánysajtó leleplezte a Jobbik logóját
Ott volt végig, és mi balgák, nem vettük észre.

A csillag és félhold a 19. században forrtak össze az Oszmán Birodalom nevével, de a szimbólumokat már az iszlám előtti időkben a Bizánci Birodalom és a keresztes államok is előszeretettel használták. A kereszt és a félhold az Oszmán Birodalom térhódításával vált az iszlám jelképévé.

A vörös félholdat ezzel szemben elsőként a Nemzetközi Vöröskereszt önkéntesei viselték magukon az Ottomán Birodalom és Oroszország között történt fegyveres konfliktusban 1876 és 1878 között. A szimbólumot hivatalos 1929-ben fogadták el, és idáig 33 muszlim állam vette át, köztük Törökország, Afganisztán, Pakisztán, Malajzia és Bangladesh is. Nagyjából ezzel egy időben alakult meg a Nemzetközi Vörös Félhold Mozgalom is, amely azóta is az anyaszervezet szárnyai alatt tevékenykedik közel 100 millió önkéntes segítségével.

Hasonlóan a hivatalos jelképhez, a vörös kereszthez, amit a svájci zászlóról mintáztak, a vörös félholdat is az Oszmán Birodalom zászlójából alkották meg a színeket felcserélve. Utóbbin vörös alapon található fehér félhold látható.

Az oszmánok 1922-es bukása után sok utódállam zászlójában tűnt fel a félhold, de Tunéziát, Algériát és az azeri haditengerészetet kivéve egyikben sem vörösen.

A kereszt és a félhold mellett egyébként van egy harmadik, nemzetközileg is ismert szimbóluma a Nemzetközi Vöröskeresztnek, a vörös kristály, ami 2005. végén lett elfogadva.

Kiemelt kép: Europress/AFP/Fred de Noyelle/Godong/Leemage

Ajánlott videó

Olvasói sztorik