Hiteles-e az a folyamat, ahogyan a Jobbik radikális nacionalista pártból konzervatív néppárttá formálódik? Erre keresi a választ riportjában a BBC.
Vona Gábor a brit közszolgálati média budapesti tudósítójának, Nick Thorpe-nak arról beszélt, hogy azt reméli: a Brexit és Donald Trump győzelmének farvizén a Jobbik is hatalomra kerülhet 2018-ban.
Közös bennünk és az amerikaiakban a változás akarata. Ma Magyarországon többségben vannak azok, akik kormányváltást akarnak
– mondta a pártelnök, aki szerint Orbán Viktor egy kiégett politikus, akit csak a korrupció és a foci érdekel. Szerinte a miniszterelnök legnagyobb kudarca, hogy a kétharmados többséget az ország újraformálása helyett maffiaállam építésére használta fel.
Thorpe emlékeztet, hogy a 2003-ban létrejött Jobbik három évvel később, a szocialista kormány elleni tüntetéshullámban erősödött meg. Még ugyanabban az évben, 2006-ban létrejött a Magyar Gárda is. Vona erre így emlékezett:
Hatalmas felháborodáshullám söpört végig az országon, és fiatal emberként azt gondoltam, erőt kell mutatnunk a kormánnyal szemben.
Szerinte a tapasztalatlanságnak, a forrófejűségnek és egyéb tévedéseknek tudható be, hogy a Magyar Gárda cigányellenes paramilitáris szervezetként jelent meg a sajtóban, ahogy az is, hogy a Jobbik rasszistaként tűnt fel. Azt mondta: a cigány-magyar együttélés problémáit vetették fel, de elhangzottak olyan nyilatkozatok is ezzel kapcsolatban, amelyeket ma már nem tenne. Szerinte a legtöbb roma most már tisztában van azzal, hogy nincs félnivalójuk a Jobbiktól.
Vona Gábor elárulta, hogy óvakodna mostanság a politikai skatulyáktól: ha Görögországban élne, akkor például a Szirizára szavazna, annak ellenére, hogy az egy baloldali párt. Kitért arra is, hogy nem számolgatja, hány követője hagyta ott a Jobbikot a változások miatt, és hány újat szereztek.
Én leteszek egy programot az asztalra, az emberek pedig eldönthetik, hogy hisznek-e benne vagy sem
– jelentette ki a pártelnök.